کدخبر: 82007 تاریخ انتشار

پرسپولیس آنچه را خراب کرده، دوباره می سازد؟

آیا پرسپولیس آن چه را خودش خراب کرده بود، خودش درست می‌کند؟

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، کاهش فاصله به چهار امتیاز در صدر جدول رده‌بندی لیگ برتر، امیدهای پرسپولیس برای تکرار یک قهرمانی دیگر را افزایش داده است. ادبیات حاکم بر اردوگاه سرخ‌ها بعد از بازی با پیکان به‌وضوح تغییر کرده است. آنها به استقلال نزدیک شده‌ و امیدوارند صدرنشین لیگ برتر هم تحت این فشار روانی، امتیازات بیشتری از دست بدهد. در واقع پرسپولیس در اکثر اوقات این فصل استقلال را راحت گذاشته بود اما حالا فشار روانی متوجه آبی‌هاست و شاید این موضوع سرنوشت کل لیگ را تغییر بدهد. حقیقت آن است که پرسپولیس به‌ دست خودش شرایطش را پیچیده کرد و حالا این شانس را دارد که به‌ دست خودش، بهشت قهرمانی‌های پیاپی را بازسازی کند.

سرخ‌ها کجا اشتباه کردند؟

صد البته شکی نیست اگر استقلال بدون شکست و با فاصله‌ای قابل توجه در صدر جدول ایستاده، این موضوع بیش از هر چیز دیگری به شایستگی شاگردان فرهاد مجیدی مربوط می‌شود. با این حال پرسپولیس هم این فصل کم‌اشتباه نبود و همان خطاها رؤیای دبل‌هت‌تریک را از این تیم دور کرد. سرخپوشان با کسب ۵۳ امتیاز از ۲۵ بازی، به‌ طور میانگین از هر مسابقه ۲.۱۲ امتیاز کسب کرده‌اند و این یعنی آنها همچنان به فرمول قهرمانی مقید هستند اما وقتی حریف بهتری دارید، خودتان هم باید بهتر نتیجه بگیرید و کم‌اشتباه‌تر ظاهر شوید. این همان مسئله‌ای است که قرمزها فراموش کردند. این تیم در برخی دیدارها دچار سهل‌انگاری و آسان‌گیری شد که نمونه بارزش توقف در هر دو دیدار رفت و برگشت برابر هوادار است. نه این که هوادار تیم بدی باشد اما وقتی استقلال رفت و برگشت این تیم را می‌برد و پرسپولیس در هر دو بازی ناکام می‌ماند، عقب‌افتادن در کورس قهرمانی طبیعی است. سرخ‌ها مخصوصا بازی برگشت را به‌ خاطر باقی ماندن بیش از حد در فاز داربی تهران از دست دادند. به علاوه پرسپولیس گاف‌های بد دیگری مثل نبردن پدیده مشهد در بازی رفت یا شکست تعجب‌آور برابر نفت آبادان در مسابقه برگشت را تجربه کرد. جالب است بدانید آن برد، تنها پیروزی تیم علیرضا منصوریان در هشت هفته اخیر بوده است. شما با این اشتباهات، طبیعتا شانس کمتری برای موفقیت دارید و خودتان کار خودتان را سخت می‌کنید.

آیا این تیم می‌تواند جبران کند؟

طبیعتا جواب این سؤال مثبت است. فاصله چهار امتیازی در فاصله پنج هفته به هیچ‌ وجه غیر قابل جبران نیست و چیزی که پرسپولیسی‌ها را بیشتر امیدوار می‌کند، ترکیب مسابقات باقیمانده است. سرخپوشان در پنج هفته پایانی باید به مصاف ذوب‌ آهن، سپاهان، تراکتور، پدیده و فجر سپاسی بروند. سختی و آسانی دو بازی آخر رابطه مستقیم با وضعیت پدیده و فجر دارد. اگر سقوط این دو تیم تا آن زمان مسجل شده باشد، بعید است لقمه گلوگیری برای سرخ‌ها باشند اما در صورتی که شانس بقا داشته باشند کار دشوار خواهد شد. بازی با سپاهان سخت است و در این تردیدی نیست اما تراکتور این روزها ضعیف‌ترین فرمش از زمان بازگشت به لیگ برتر را تجربه می‌کند و این هفته حتی برابر نفت مسجدسلیمان هم با خوش‌اقبالی یک امتیاز به‌ دست آورد. بازی تعیین‌کننده دیگر هم همین هفته با ذوب‌ آهن خواهد بود؛ تیمی که در دور رفت با دو گل و در جام حذفی با سه گل مغلوب سرخ‌ها شد. از قضا بهترین نمایش این فصل پرسپولیس برابر ذوب‌ آهن در همان مسابقه حذفی رقم خورد و تکرار چنین عملکردی در بازی دوشنبه می‌تواند سرخ‌ها را یک گام به رؤیای قهرمانی نزدیک کند. بله. حقیقت آن است که اگر پرسپولیس دست بجنباند و کم‌اشتباه‌تر از قبل باشد، جبران گذشته دور از دسترس نخواهد بود.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین

نظرسنجی

عملکرد دولت رئیسی در هشت ماه گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟