کدخبر: 81949 تاریخ انتشار

تارتار، رقیب مورد علاقه گل محمدی!

پرسپولیسِ انرژی و روحیه گرفته از کاهش فاصله 6 امتیازی با استقلال در صدر جدول با 4 امتیاز، این هفته راهی اصفهان می‌شود تا با ذوب‌آهن دیدار کند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، ذوب‌آهن در چند فصل اخیر، رقیب دلخواه پرسپولیس بوده و حالا که تارتار را هم روی نیمکتش دارد، قصه جذاب‌تر هم می‌شود.

* روزگار ناخوش

  ذوب آهن را هم با توجه به سابقه این چند سال اخیر، می‌توان کنار نام پیکان قرار داد؛ رقبایی که پرسپولیس علاقه فراوانی به‌شان دارد و از رویارویی با آنها، استقبال می‌کند. پرسپولیس در 10 رویارویی آخرش با این تیم تنها 2 بار شکست خورده و هر 2 بازی اخیر در لیگ برتر را برده است. اینکه ذوب‌آهن در تاریخ لیگ برتر، دروازه هیچ تیمی را به اندازه پرسپولیس باز نکرده مربوط به سال‌های قبلی است چون آنها مدت‌هاست در حسرت گل زدن به پرسپولیس هستند و البته 200 دقیقه است در لیگ برتر گل نزده‌اند.

* مورد ویژه: تارتار

  نگاهی اجمالی به فضای مجازی، باخت تیم تارتار به پرسپولیس را قطعی می‌داند. این انگاره با مراجعه به آمار رویارویی‌های قبلی، تایید می‌شود. تارتار فقط در یکی از 11 رویارویی آخرش برابر پرسپولیس برنده شده که مربوط است به پیروزی بیرون از خانه نفت مسجدسلیمان برابر پرسپولیس در روزهای حضور کالدرون. تیم‌های تارتار در 3 رویارویی آخرشان موفق به باز کردن دروازه پرسپولیس نشده‌اند و آمار یک گل زده در 4 مصاف اخیر را برابر قرمزها ثبت کرده‌اند. 3 برد، 3 مساوی و 8 باخت، آماری است که تارتار در تاریخ لیگ برتر در رویارویی با پرسپولیس رقم زده است. البته همین آمار، نسبت به کارنامه رویارویی‌های تارتار و استقلال، سنگین‌تر هم هست. تارتار به جز پرسپولیس، برابر گل‌محمدی هم ناکامی محض بوده با یک برد، 3 مساوی و 8 باخت در لیگ برتر. تیم‌های تارتار در هر 4 رویارویی آخرشان با تیم گل‌محمدی، شکست خورده‌اند.

* بحران کلین‌ شیت

  هر دو تیم با بحرانی به نام «عدم موفقیت در بسته نگه داشتن دروازه»شان روبرو هستند. 2 کلین‌شیت برای پرسپولیس در 10 بازی آخر (7 بازی لیگ + یک بازی جام حذفی + 2 بازی تدارکاتی) ثبت شده که یکی با حضور گوهری (برابر هوادار) بوده و دیگری در روز بازی لک (برابر پیکان). در یک نمای کلی و تنها با زوم شدن روی لیگ برتر، پرسپولیس فقط در نیمی از 20 بازی آخرش کلین‌شیت کرده که اصلا آمار خوبی نیست. ذوب‌آهن هم به همین بیماری دچار شده: عدم کلین‌شیت. آنها در هر 2 بازی آخرشان، گل خورده‌اند و تعداد کلین‌شیت‌های‌شان در 35 بازی اخیر، تنها 7 بار بوده است.

* یحیی در ذوب‌آهن

  بی‌تردید بهترین دوران سرمربیگری  گل‌محمدی در فوتبال ایران روی نیمکت ذوب‌آهن و در اصفهان رقم خورده است. او با این تیم، 2 بار فاتح جام حذفی شد و به قهرمانی سوپرکاپ هم رسید. او در 85 بازی لیگ برتری، سرمربی ذوب‌آهن بود و کارنامه قابل قبولی ثبت کرد: 42 برد، 27 مساوی و 16 باخت.  یحییگل‌محمدی سابقه بدی هم در رویارویی با ذوب‌آهن به عنوان سرمربی تیم‌های دیگر در لیگ برتر ندارد: 5 برد، 3 مساوی و 4 باخت. او در هیچ‌کدام از 9 رویارویی آخرش برابر تارتار، شکست نخورده است.

* در اصفهان

  پرسپولیس در 20 سفر لیگ برتری‌اش برای رویارویی با ذوب‌آهن به اصفهان، تنها 4 بار برنده شده است. تقریبا نیمی از این بازیها اما با برد میزبان همراه بوده: 9 پیروزی برای ذوب‌آهن. نیمی از 4 برد پرسپولیس در اصفهان، مربوط است به لیگ‌های 19 و 20 که نشان می‌دهد قرمزها سابقا چه روزهای سختی برابر ذوب‌آهن در اصفهان داشتند بخصوص آن روزهایی که یحیی گل محمدی، سرمربی رقیب بود. ذوب‌آهن که در 17 دوره ابتدایی لیگ برتر، 9 بار پرسپولیس را در اصفهان برده بود، در هیچ‌کدام از 3 فصل اخیر موفق به شکست دادن قهرمان سریالی لیگ برتر نشده است.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین

نظرسنجی

عملکرد دولت رئیسی در هشت ماه گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟