خبرنگار:

عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مُنیبان:

ایران برای حذف ویزا با روسیه و چین در حال رایزنی است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی می‌گوید: ایران برای حذف ویزا با کشورهایی نظیر چین، روسیه و برخی کشورهای آسیای غربی و مرکزی در حال رایزنی است.

بیشتر بخوانید:

جلیل رحیمی جهان آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار سیاسی مُنیبان در واکنش به اخبار مربوط به کاهش اعتبار پاسپورت ایرانی گفت: تعامل کشورها با یکدیگر بر پایه مجموعه‌ای از عوامل قرار دارد، اینکه نحوه رفتار یک کشور در برابر سایر ملت‌ها به چه صورت است و روابط کشور با سایر کشورها در چه سطحی قرار دارد، بر اعتبار پاسپورت هر کشوری موثر است.

او افزود: علاوه بر این، موردی مانند اعمال نفوذ قدرت‌های بزرگ نظیر آمریکا در سایر کشورها و تخریب‌هایی که اسرائیل علیه ایران انجام می‌دهد، وضعیت ایران را در برابر سایر کشورها مشخص می‌کند. البته نکته قابل توجه این است که مشکل اصلی در ضعف مدیریت داخلی است.

رحیمی جهان آبادی در توضیح تأثیر ضعف مدیریت داخلی بر کاهش اعتبار پاسپورت ایرانی تصریح کرد: در بسیاری از سفارتخانه‌های ایران در کشورهای دیگر کار فرهنگی، اقتصادی، علمی و سیاسی گسترده صورت نمی‌گیرد. در حقیقت با وجود ظرفیت‌های بسیار گسترده‌ای که در کشور وجود دارد و می‌توانیم با بسیاری از کشورها روابط نزدیک‌تری برقرار کنیم، اما این کار را انجام نمی‌دهیم و در رابطه با سایر کشورها بیشتر چالش‌ها و تنش‌ها را محور قرار می‌دهیم، که این باعث شده بسیاری از کشورها در رابطه با ایران محتاطانه عمل کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نکته حائز اهمیت این است که می‌توان با مدیریت بهتر در وزارت امور خارجه، سازمان ارتباطات اسلامی، سازمان توسعه و تجارت و وزارت صمت و اعزام افراد آگاه تر و با تجربه‌تر به خارج از مرزها، از ظرفیت‌های موجود برای رفع تنش‌ها استفاده کرد.

رحیمی جهان آبادی در پاسخ به اینکه رایزنی برای حذف ویزا میان ایران و کدام کشورها در جریان است؟ خاطرنشان کرد: ایران عمدتاً به سمت کشورهایی که دارای روابط مثبت سیاسی است، حرکت می‌کند و کشورهایی که روابط سیاسی مثبتی با ما ندارند، از مواردی نظیر حذف روادید میان دو کشور استقبال نمی‌کنند، لذا ایران برای حذف ویزا با کشورهایی نظیر چین، روسیه و برخی کشورهای آسیای غربی و مرکزی در حال رایزنی است.

او در پایان یادآور شد: در جریان رایزنی ایران با سایر کشورها برای حذف ویزا، ممکن است ویزا حذف و یا صدور آن تسهیل شود. به عنوان مثال برای حضور ۱۰ الی ۱۵ روزه در چین نیاز به ویزا نباشد و اگر قرار باشد فرد بیشتر در آن کشور بماند، ویزا صادر شود.

کدخبر: 99114 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها