آنچه در جلسه کمیسیون امنیت ملی گذشت

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت‌ که طبق گزارش معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه بنای دولت آن است که تا سال آینده جلساتی با ۴۸ کمیسیون مشترک اقتصادی با کشورهای مختلف تشکیل دهند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، ‌ابوالفضل عمویی در حاشیه جلسه علنی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به جلسه روز گذشته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: این جلسه با حضور صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه تشکیل شد.

وی توضیح داد: دیپلماسی اقتصادی یکی از موضوعات با اولویت در دولت سیزدهم است که فعالیت‌های گسترده‌ای در این زمینه شروع شده است. طبق گزارش آقای صفری در 6 موضوع روند پیشرفت فعالیت‌های حوزه دیپلماسی اقتصادی در حال پیگیری است که شامل صادرات، خدمات فنی و مهندسی، دیپلماسی انرژی، واردات و انتقال تکنولوژی می‌شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: در حوزه کشورهای آسیای میانه اقدامات خوبی صورت گرفته که شامل تردد مقامات مختلف کشورهای آسیای میانه به تهران هستیم. همچنین مقامات کشورمان از جمله رئیس جمهور سفرهایی به این حوزه داشتند. در مجموع پیشرفت در این حوزه زیاد بوده است.

وی اضافه کرد: ‌به غیر از منطقه آسیای میانه، حوزه آمریکای لاتین و آفریقا هم جزو حوزه‌های متمرکز شده است. یکی از مصادیق پیشبرد کار در حوزه دیپلماسی اقتصادی برگزاری کمیسیون‌های مشترک اقتصادی با کشورهای مختلف بوده که از ابتدای دولت سیزدهم تحرک جدی برای برگزاری کمیسیون‌های مشترک اقتصادی انجام شده است.

وی با بیان اینکه کشور ما ۴۸ کمیسیون اقتصادی مشترک با کشورهای دنیا دارد، گفت:‌ بنای دولت این است که تا سال آینده کل ۴۸ کمیسیون مشترک تشکیل جلسه دهند. طبق گزارش ارائه شده دولت قبل تحرک جدی در این زمینه نداشته اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۰ تا پایان سال گذشته 6 کمیسیون مشترک تشکیل شد و در سه ماهه اول امسال هم جلسات 6 کمیسیون مشترک دیگر هم برگزار شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خاطرنشان کرد: برای برگزاری دور بعدی جلسات کمیسیون‌ها برنامه‌ریزی‌هایی در حال انجام است.

به گفته وی نمایندگان در این جلسه ضمن تأکید بر اولویت تمرکز بر دیپلماسی اقتصادی به اهمیت کشورهای مختلف و بازار همسایه و حوزه ترانزیت تأکید کردند. امیدواریم این موضوع در دستور کار وزارت خارجه باشد.

کدخبر: 91613 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین