خبرنگار:

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مُنیبان:

سیاست رسمی نظام خروج از NPT نیست/ تلاش دو طرف برای احیای برجام ادامه دارد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می‌گوید: به نظر می‌رسد خروج از NPT صلاح کشور نیست و تا جایی که اطلاع دارم، جزو سیاست رسمی نظام هم نیست.

بیشتر بخوانید:

جلیل رحیمی جهان آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار سیاسی مُنیبان در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر خروج ایران از NPT گفت: به نظر می‌رسد خروج از NPT  صلاح کشور نیست و تا جایی که اطلاع دارم، جزو سیاست رسمی نظام هم نیست. در حقیقت وقتی کشوری هستیم که هم شفاف عمل می‌کنیم و هم فعالیت‌های ما صلح‌آمیز است، دلیلی ندارد با خروج از NPT خودمان را در مظان اتهام قرار دهیم.

او افزود: براساس مفاد NPT هر کشوری بخواهد می‌تواند از این قرارداد خارج شود و طی فرآیندی این کار را انجام بدهد اما در شرایط فعلی، ما چنین نیت، قصد و هدفی نداریم.

رحیمی جهان‌آبادی همچنین در واکنش به برخی زمزمه‌ها در آمریکا مبنی بر مرگ برجام تصریح کرد: در حال حاضر برجام به دلیل اختلاف‌نظرهایی که بین طرف‌های گفت‌وگو وجود دارد، دچار رکود شده است اما به نظر می‌رسد تلاش دو طرف برای احیای برجام ادامه دارد. در حقیقت هم محتوای قطعنامه آژانس و هم رفتار متقابل ایران، نشان می‌دهد که هر دو طرف نیم‌ نگاهی به ادامه مذاکرات دارند لذا به نظر بنده، مرگ برجام مطرح نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخشی دیگری از صحبت‌های خود درباره لایحه اصلاح قانون حمل سلاح اظهار کرد: به کمیسیون امنیت ملی لایحه‌ای در رابطه با قانون حمل سلاح ارسال کردند. ما هم نظرات سازمان قضایی نیروهای مسلح را شنیدیم، در نهایت هم نظرات خود نیروهای مسلح و هم مراکز پژوهشی تا حدودی اصلاح شد و در حال حاضر این لایحه به صحن می‌آید.

رحیمی جهان‌آبادی با اشاره به اصلاحات صورت گرفته در قانون حمل سلاح خاطرنشان کرد: برای استفاده سلاح یکسری ضوابط را شفاف‌تر کردیم تا هم مأموران بدانند در چه شرایطی می‌توانند از سلاح استفاده کنند و دچار مشکل نشوند و هم اینکه حقوق مردم رعایت شود و مشکلی، ایجاد نشود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه طبق اصلاحات صورت گرفته در قانون حمل سلاح تعداد مأمورانی که می‌توانند از سلاح استفاده کنند، بیشتر شده است؟ خاطرنشان کرد: فکر نمی‌کنم براساس اصلاحات صورت گرفته در قانون حمل سلاح مأموران گشت ارشاد هم بتوانند از سلاح استفاده کنند. به عبارت دیگر تا جایی که بنده لایحه مذکور و اصلاحات صورت گرفته در کمیسیون را مشاهده کردم، موضوع حمل سلاح توسط مأموران گشت ارشاد صحت ندارد و گستره افرادی که می‌توانند از سلاح استفاده کنند، افزایش پیدا نکرده است.

رحیمی جهان‌آبادی در واکنش به اینکه لایحه اصلاح قانون حمل سلاح توسط کدام نهاد از طریق دولت به مجلس ارائه شد؟ یادآور شد: فکر می‌کنم نیروهای مسلح از طریق دولت لایحه اصلاح قانون حمل سلاح را به مجلس آورده است.

کدخبر: 90436 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین