دیدگاه روسیه و ایران درباره سوریه

نماینده کشورمان در مذاکرات آستانه گفت: رویکردهای تهران و مسکو در خصوص سوریه به هم نزدیک است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، علی اصر خاجی، دستیار ارشد وزیر خارجه کشورمان، که در مذاکرات آستانه پیرامون پرونده سوریه حضور دارد در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت که نشست با هیات روسی در خصوص بحران سوریه عالی بود.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص این دور از مذاکرات گفت: تمام مسائل مربوط به سوریه را به طور بسیار خوب بررسی کردیم و رویکرد ما به رویکرد طرف روسی نزدیک است و دیدگاه‌های مشترکی در این خصوص وجود دارد که در بیانیه پایانی منعکس خواهد شد.

در ۱۵ تا ۱۶ ژوئن (امروز چهارشنبه و فردا پنجشنبه) قزاقستان میزبان مذاکرات سطح بالای کشورهای ضامن (روسیه، ترکیه، ایران) در روند آستانه برای حل و فصل مساله سوریه با حضور نمایندگان دولت دمشق و مخالفان سوریه و همچنین سازمان ملل است.

پیش از این «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه ریاست جمهوری روسیه در امور سوریه گفته بود: احتمالاً شنیده‌اید که می‌گویند با توجه به "عملیات نظامی ویژه" در اوکراین، توجه روسیه به سوریه ضعیف شده است. تعدادی از کشورهای اروپایی می‌خواهند وضعیت سوریه را مطابق الگوهای خود ببینند. می‌خواهم بگویم که مناقشه سوریه و حل و فصل آن همچنان در اولویت‌های سیاست خارجی روسیه باقی مانده است.

به گفته او، وضعیت در سوریه همچنان دشوار است و مسکو به کمک‌های خود به طرف سوری ادامه خواهد داد.

نماینده روسیه همچنین گفت، مسکو عملیات احتمالی ترکیه در سوریه را غیرمنطقی می‌داند و از آنکارا می‌خواهد که این موضوع را به صورت مسالمت‌آمیز حل کند. او به خبرنگاران گفت: ما معتقدیم این اقدامی غیرمنطقی است که می‌تواند به بی‌ثباتی اوضاع، تشدید تنش‌ها و دور جدیدی از رویارویی مسلحانه در این کشور منجر شود.

کدخبر: 90138 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین