خبرنگار:

رئیس فراکسیون روحانیت مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مُنیبان:

نماینده بانک ملی به جای عذرخواهی می‌خواست سر و ته قضیه را هم بیاورد

رئیس فراکسیون روحانیت مجلس می‌گوید: در مورد ‌مسئله اخیر که در بانک ملی، اتفاق افتاد بنده معتقدم که تشکیلات بانک مقصر است یعنی بانک، نگهبان نداشته است؟

بیشتر بخوانید:

سید رضا تقوی، رییس فراکسیون روحانیت مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار سیاسی مُنیبان در واکنش به وقوع پیاپی حوادثی نظیر سرقت از صندوق امانات یکی از شعب بانک ملی، هک شدن سامانه‌های شهرداری و خروج قطار از ریل در مسیر مشهد-یزد گفت: در اینکه دشمن در کمین ما است و طرح‌های مختلفی برای ایجاد اخلال در کشور در دست دارد، شکی نیست. طبعاً در حال حاضر دیگر جنگ توپ، تانک و موشک نیست، بلکه جنگ سایبری و جنگ اذهان و فضای مجازی است.

وی افزود: در حقیقت در غرب مانند ناتوی نظامی، یک ناتوی فرهنگی شکل گرفته که از طریق همین فضای مجازی و اشغال اذهان، علیه ملت‌های آزاده و مستقل فعالیت می‌کند و به هویت آنها هجمه می‌کند. مانند گذشته دیگر لشکرکشی نمی‌کنند تا سرزمین‌ها را اشغال کنند، بلکه سعی می‌کنند اذهان را اشغال کنند و از طریق اشغال اذهان و ایجاد اضطراب، تردید و حس بدبینی نسبت به نظام، حاکمان و مسئولان، ‌انقلاب ایجاد می‌کنند و اسم آن را انقلاب مخملی می‌گذارند، کما اینکه غرب از این طریق ابرقدرتی مثل شوروی را از هم پاشاند. یک چنین کاری در ارتباط با ایران در حال انجام است.

تقوی با تاکید بر حمله مجازی غرب به ایران تصریح کرد: مقام معظم رهبری هم در سخنرانی اخیرشان، همین اشاره را کردند که غرب به، دامن زدن به اعتراضات در جامعه و‌ جدا کردن ملت از حاکمیت امید دارد و برای این کار هر طرحی را دنبال می‌کند. به این ترتیب که در سامانه‌های مختلف سازمان‌ها و تشکیلاتی که امروز اداره یک کشور و جامعه توسط همین سامانه‌ها ساماندهی می‌شود و خدمات انجام می‌گیرد، اخلال ایجاد کنند. اگر در اینها اخلال ایجاد شود، نارضایتی به وجود می‌آید. به عنوان مثال فرض کنید اگر در سیستم سوخت‌رسانی و بنزین که با همین دستگاه صورت می‌گیرد، اخلالی در همین دستگاه‌ها انجام بگیرد، طبعاً ماشین‌های مردم متوقف می‌شود و نارضایتی ایجاد می‌شود. 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: لذا جنگ سایبری و جنگ در فضای مجازی، جنگ اذهان و جنگ فکرها، مهم‌ترین جنگی است که دشمن یعنی اسرائیل، آمریکا و کشورهای متخاصم علیه ما آغاز کرده‌اند. ما این جنگ را نفی نمی‌کنیم چرا که دشمن با همه وجود در این راه تلاش می‌کند.

تقوی با اشاره به سرقت از صندوق امانات بانک ملی ادامه داد: در خصوص مسائلی نظیر دستبرد به صندوق امانات یکی از شعب بانک ملی که در کشور اتفاق افتاده، این نکته مطرح است که بانک مورد اعتماد مردم است. مردم همه سرمایه و حاصل زحمات و دسترنج خود را در بانک می‌گذارند. مردم درباره صندوق امانات بانک، این احساس را دارند که آنجا امن‌ترین مکان است چراکه سیستم‌های امنیتی و کنترل هم، وجود دارد. اما در مورد این مسئله اخیر که در بانک ملی اتفاق افتاد بنده معتقدم که تشکیلات بانک ملی مقصر است. یعنی بانک نگهبان نداشته؟ درها و موانع فیزیکی خیلی حساب ‌شده نبوده؟ آن‌قدر بی‌خبری بوده که دزدها پنج‌شنبه وارد بانک شدند و مسئولین مربوطه دوشنبه فهمیدند؟

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: البته بنده همه مسائل مربوط به سرقت از صندوق امانات بانک ملی را تماماً نشنیده‌ام اما براساس آنچه که از رسانه‌ها می‌شنوم این پرسش را مطرح می‌کنم، چرا باید این‌طور شود؟ به اعتماد مردم به سیستم بانکی صدمه وارد می‌کنند، ضمن اینکه به اموال فراوانی از مردم آسیب وارد کردند. بانک ملی باید عذرخواهی کند. وزیر اقتصاد و دارایی باید آن کسانی که مسئول بودند و در رأس این تشکیلات قرار داشتند، را باید تغییر دهد چرا که مردم با این حرف‌ها قانع نمی‌شوند.

تقوی در ادامه انتقادات به مسئولین مربوطه بانک مرکزی یادآور شد: در حقیقت بنده تعجب می‌کنم نماینده بانک ملی که در گفت‌وگوی خبری تلویزیون با مسئول آگاهی حضور داشت و صحبت می‌کردند، مرتب می‌خواست یک جوری سر و ته قضیه را به هم بیاورد که بسیار جای تعجب است. در حقیقت نماینده بانک ملی به جای اینکه در تلویزیون بیاید و بگوید بله ما ضعف داشتیم، ما مقصریم و ما از مردم عذرخواهی می‌کنیم ‌و حاضر هستیم که، علاوه بر عذرخواهی، هر تصمیمی که مسئولان می‌گیرند را انجام دهیم، به دنبال این بود که سر  و ته قضیه را هم بیاورد. 

کدخبر: 89340 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین