کدخبر: 82331 تاریخ انتشار

واکنش آمریکا به سفر انریکه مورا به تهران/ آیا مورا پیام آمریکا را به ایران منتقل می‌کند؟

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که با توجه به سفر نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین به تهران، آیا او حامل پیام یا پیشنهاد جدیدی از سوی آمریکا به ایران خواهد بود و انتظار آمریکا از ایران در زمینه این دیدار چیست؟ گفت: ما با انریکه مورا از نزدیک در تماسیم او پیام‌ها را منتقل می‌کرده است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که با توجه به سفر انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین به تهران، آیا او حامل پیام یا پیشنهاد جدیدی از سوی آمریکا به ایران خواهد بود و انتظار آمریکا از ایران در زمینه این دیدار چیست؟ گفت: ما با انریکه مورا از نزدیک در تماسیم او پیام‌ها را منتقل می‌کرده است. ما از تلاش‌های او برای رساندن این مذاکرات به نتیجه‌ای موفقیت‌آمیز حمایت می‌کنیم. نمی‌خواهم درباره آن‌چه او از همکاران ایرانی خواهد شنید، پیش‌داوری بکنم یا چیزی را از حالا تشخیص بدهم. مسلما پس از سفر او چیزهای بیشتری خواهیم دانست.

پرایس در پاسخ به این که انتظارات آمریکا در این زمینه چیست؟ گفت: ما امیدواریم بتوانیم این مذاکرات را به سرعت به سرانجام برسانیم. مطمئنیم اگر ایرانی‌ها بخواهند با حسن نیت پیش بروند و اجازه دهند کار را بر اساس پیشرفت چشم‌گیری که در طی ماه‌ها دیپلماسی سخت و پر زحمت ایجاد شده بود جلو ببریم، می‌توانیم این مذاکرات را به سرعت به پایان برسانیم. اما باید منتظر باشیم و ببینیم که این گفت‌وگوها چطور پیش خواهد رفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا پیام جدیدی برای انتقال به مورا سپرده است، گفت: مسلما ما قرار نیست به طور علنی مذاکره کنیم. ما همکاری و هماهنگی نزدیکی با متحدان اروپایی‌مان داریم و انریکه مورا هم به نوبه خود پیام‌ها را منتقل می‌کند.

پرایس در ادامه در پاسخ به این سوال که اگر این تلاش‌ها نیز بی‌نتیجه بمانند، آیا آمریکا مذاکرات را تمام‌شده اعلام خواهد کرد و به شکست آن اذعان خواهد کرد، توضیح داد: ما تا زمانی که منافع ملی‌مان ایجاب کند، به دنبال بازگشتی دوجانبه به برجام[توافق هسته‌ای] خواهیم بود. در حال حاضر، این که شاهد محدود شدن دوباره برنامه هسته‌ای ایران باشیم، شاهد اعمال دوباره محدودیت‌های قابل راستی‌آزمایی و دائمی بر ایران باشیم، در راستای منافع ملی ماست. اگر به نقطه‌ای برسیم که مزایای برجام در زمینه منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای به خاطر توسعه‌های هسته‌ای ایران از سال ۲۰۱۸[خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای] زائل شده است، آن وقت ما تجدید نظر خواهیم کرد. ما همین حالا هم در موقعیتی قرار داریم‌ که خودمان را برای هر دو سناریو آماده می‌کنیم - بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام یا جایگزینی برای آن- و درباره هر دو مورد با متحدان و شرکایمان گفت‌وگو می‌کنیم.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین