کدخبر: 80163 تاریخ انتشار

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل:

مظنونین همیشگی کانادا و ایالات متحده هستند

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل اظهار داشت: بزرگترین تهدید علیه حقوق بشر، ریاکاری، سیاست زدگی و استانداردهای دوگانه ازسوی کانادا و آمریکا است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، زهرا ارشادی، سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه به وقت محلی در نشست  "گفتگوی تعاملی با گزارشگر ویژه حقوق بومیان و مکانیسم کارشناسی حقوق بومیان" به تبعیض علیه بومیان اشاره و بزرگترین تهدید علیه حقوق بشر را ریاکاری، سیاست زدگی و استانداردهای دوگانه معرفی کرد.

 دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران افزود: زمانی که اخباری در رابطه با نقض حقوق بشر به ویژه حقوق بومیان و آفریقایی تبارها در رسانه ها منتشر می شود، مظنونین همیشگی کانادا و ایالات متحده هستند.

 وی در ادامه به موارد نقض حقوق بومیان توسط کانادا و آمریکا اشاره و نسبت به تاریخچه تبعیض مقامات کانادایی علیه مردم بومی کانادا و نسل کشی فرهنگی آنها شامل گورهای کشف شده از بومیان این کشور از مدارس این کشور از جمله کودکان بومی کانادا که در گزارش مکانیسم کارشناسی حقوق بومیان به نشست ۴۸ شورای حقوق بشر درج شده، ابزار نگرانی کرد.

 بر اساس گزارش مجمع دائم بومیان در مورد خشونت علیه کودکان بومی، فقر در میان کودکان بومی در کانادا ۶۹ درصد است در حالی که این آمار در رابطه با کل کودکان این کشور ۱۳ درصد است.

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل همچنین نسبت به سرکشی ایالات متحده آمریکا و اعمال اقدامات قهرآمیز یکجانبه نسبت به دولتهای مستقل و همچنین، محروم کردن بومیان کشورش از حق مسلم خود ابراز تاسف کرد.

وی نژادپرستی ساختاری در اجرای قانون و سیستم قضایی در ایالات متحده را نگران کننده دانست و اظهار داشت که در این کشور، کودکان بومی را به مدارس مسکونی دور از خانواده انتقال می دادند، جایی که آنها احساس می کردند که شیوه زندگی آنها "ابتدایی" یا "گناه آلود" است.

وی تصریح کرد که مسوولیت مرتکبین این جنایات نباید فراموش شود و عدالت در رابطه با بومیان باید اتفاق بیفتد.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین