کدخبر: 80086 تاریخ انتشار

وزارت خارجه آمریکا درباره ساخت سلاح هسته ای توسط ایران روشنگری کرد

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش جدیدی اذعان کرد که جمهوری اسلامی ایران فعالیتی در زمینه ساخت سلاح هسته ای انجام نمی‌دهد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، وزارت خارجه آمریکا  روز چهارشنبه به وقت محلی در گزارش ماه آوریل سال ۲۰۲۲ خود که " پایبندی به توافقات کنترل تسلیحاتی و منع اشاعه" نام گرفته است، اعلام کرد که در طول سال ۲۰۲۱ که این گزارش تهیه شده است، ایران به گسترش فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم و افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود از جمله نصب سانتریفیوژهای پیشرفته ادامه داد.

وزارت خارجه آمریکا در تدام ادعاهای اثبات نشده درباره پیشرفت برنامه صلح آمیز هسته ای ایران مدعی شد اگر ایران تصمیم به چنین کاری بگیرد، اینها فاکتورهای کلیدی در مدت زمان مورد نیاز برای تولید مواد شکافت پذیر کافی برای ساخت یک سلاح یا ابزارهسته ای است.

این نهاد آمریکایی درعین حال اذعان کرد آمریکا همچنان  ارزیابی می کند که ایران در حال حاضر فعالیت های مهم برای توسعه تسلیحات هسته ای را انجام نمی دهد.

در بخش دیگری از این گزارش ادعا شده است که آمریکا نگرانی‌های جدی در مورد مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده احتمالی در ایران دارد.

آمریکا همچنین مدعی عدم همکاری ایران با تحقیقات پادمانی جاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده و ادعا کرده است که این امر نگرانی‌هایی را در رابطه با پایبندی ایران به تعهداتش برای پذیرش پادمان‌ها تحت ماده ۳ معاهده عدم اشاعه سلاح های هسته ای (ان پی تی) ایجاد می‌کند.

در ادامه این گزارش آمریکا به توضیح در خصوص ارتباط ایران و آژانس انرژی اتمی پرداخته و مدعی شده است: از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱، فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی آژانس اتمی به دلیل تصمیم ایران برای توقف اقدامات فراتر از الزامات توافق جامع پادمانی به‌طور جدی تضعیف شده است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین ادعا کرده است که متعهد به مسدود کردن مسیر ایران به سمت ساخت یک سلاح هسته ای است و با شورای حکام آژانس اتمی برای حل مسائل جدی با ایران همکاری خواهد کرد.

در این گزارش ادعا شده است: آمریکا به دنبال یک راه حل دیپلماتیک جامع برای حل نگرانی ها در مورد برنامه هسته ای ایران است. این راه حل باید بر اساس راستی آزمایی موثر بدست آید.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین

نظرسنجی

عملکرد دولت رئیسی در هشت ماه گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟