کدخبر: 60303 تاریخ انتشار

مذاکرات بی‌وقفه ادامه دارد

رایزنی‌های فشرده دیپلماتیک و کارشناسی در پانزدهمین روز از مذاکرات وین همچنان جریان دارد و کارشناسان کشورمان دقایقی پیش برای ادامه گفت‌وگو با نمایندگان گروه ۱+۴ و اتحادیه اروپا در حوزه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای راهی هتل کوبورگ شدند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان از ایرنا، جلسات کارشناسی بر اساس توافقی برگزار می‌شود که در آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام صورت گرفت و در جریان آن نمایندگان کشورهای شرکت کننده در گفت‌وگوها بر اولویت داشتن موضوع لغو تحریم‌های غیر قانونی و ظالمانه تاکید کردند.

بر اساس برنامه اعلام شده، علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران نیز عصر امروز دیدارهایی را روسای برخی از هیات‌ها برگزار خواهد کرد.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها از دوشنبه ششم دی ۱۴۰۰ آغاز شده و گفت‌وگوها به اذعان هیات‌های مذاکره کننده رو به جلو و در مسیر پیشرفت قرار دارد. دیروز طبق روال روزهای گذشته، دیدارها در دو سطح رؤسای هیأت‌ها و کارشناسان و به صورت دو و چندجانبه برگزار شد.

دیدار دو جانبه میان علی باقری و انریکه مورا هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها و همچنین جلسه یک ساعته با حضور مذاکره کننده ارشد ایران، انریکه مورا و نمایندگان سه کشور اروپایی از جمله نشست‌های برگزارشده بود که در جریان آن به موضوعات مربوط به رفع تحریم، راستی‌آزمایی و تعهدات هسته‌ای پرداخته شد.

همچنین برای اولین بار در دور هشتم، کارگروه کارشناسی سوم موسوم به کارگروه تمهیدات اجرایی با حضور کارشناسان ایران، اتحادیه اروپا و 1+4 تشکیل جلسه داد. این کارگروه بر نحوه اجرای توافقات احتمالی، از جمله راستی‌آزمایی اقدامات طرف مقابل، متمرکز است.

در این جلسه پیشرفت‌های صورت‌گرفته در زمینه تکمیل بخش‌های باقی‌مانده دو متن تحت بررسی این کارگروه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. راستی‌آزمایی اقدامات آمریکا، مهمترین موضوع مورد بحث در این نشست بود و جلسه در فضایی مثبت و سازنده برگزار شد.

بر اساس این گزارش، اصل راستی‌آزمایی که زمانی جزو موضوعات اصلی مورد مخالفت طرف‌های غربی بود، اکنون به رسمیت شناخته شده و بحث در خصوص ساز و کارهای انجام راستی‌آزمایی همچنان ادامه دارد.

شنیده‌ها حاکیست که مذاکرات همچنان ادامه دارد و نشانه‌ای از پایان این دور از گفت‌وگوها دیده نمی‌شود.  هیات جمهوری اسلامی ایران با جدیت و اختیارات لازم برای حصول توافق پایدار و قابل اتکا در مذاکرات حضور دارد و درصورتی که طرف مقابل آمادگی جدی‌تری برای لغو تحریم‌ها داشته باشد زمان دست یابی به توافق نهایی کوتاه‌تر خواهد بود.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین