کدخبر: 60022 تاریخ انتشار

واکنش وزارت خارجه بایدن به خروج از برجام!

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ضمن تاکید بر ضرورت فوریت بخشیدن به مذاکرات وین، از تصمیم دولت قبلی آمریکا برای خروج از برجام انتقاد کرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا آمریکا از عدم وجود برنامه تسلیحات هسته ای در ایران و عدم در اختیار داشتن تسلیحات هسته ای از سوی ایران مطمئن است یا نه، گفت: من این موضوع را بر عهده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  می گذارم که به بازرسی هایش ادامه می دهد اما بگذارید نکته کلی دیگری را بگویم. دقیقا به همین دلیل است که ما برجام[توافق هسته ای]  را می خواهیم، یعنی در واقع بازگشت به پایبندی کامل به برجام را، چون شامل سرسختانه ترین برنامه راستی آزمایی و نظارتی است که تا کنون وجود داشته. اگر بتوانیم همین حالا آن را در اختیار داشته باشیم، شانس آورده ایم. 

پرایس در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا اطلاعات جدید از مذاکرات وین وجود دارد یا نه و آیا در وین به توافق نزدیک تر شده اند، بیان کرد: اطلاعات جدید بخصوصی وجود ندارد. همان طور که می دانید، این دور در حال برگزاری است. ما قبلا به پیش رفت نسبتا کمی که در روزهای اخیر انجام شده، اشاره کرده ایم. البته، اگر ما می خواهیم در موقعیتی قرار بگیریم که بتوانیم برجام را احیا کنیم  و اطمینان بیابیم منافع عدم اشاعه ای برجام به واسطه پیش رفت های ایران در برنامه هسته ای اش نقصی پیدا نکرده اند، کاهش نیافته اند و از بین نرفته اند، این پیش رفت باید بیشتر از نسبتا کم باشد. 

او در ادامه با انتقاد از تصمیم دولت قبلی آمریکا برای خروج از برجام گفت: عمیقا مایه تاسف است که به خاطر یک تصمیم نامعقول یا نسنجیده دولت قبلی، این دولت بدون برقرار بودن راستی آزمایی ها و پروتکل های نظارتی سرسختانه روی کار آمد. 

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این که آیا واشنگتن این هفته در وین، شاهد تغییری در موضع ایران بوده است یا نه، اطلاعات بخصوصی ارائه نداد اما با تکرار این که پیش رفت نسبتا کمی از آغاز دور هشتم مذاکرات انجام شده است، با توجه به پیش رفت های برنامه هسته ای ایران، بر اهمیت افزایش سرعت این پیش رفت و فوریت بخشیدن به آن تاکید کرد.

پرایس در پاسخ به این که آیا واقعا فکر می کند تصمیم دولت قبلی آمریکا برای خروج از برجام اشتباه بوده است، توضیح داد: مطمئناً نامعقول بود. 

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین