کدخبر: 59923 تاریخ انتشار

رئیس جمهوری اوکراین:

اوکراین آماده توافق است

رئیس جمهوری اوکراین امروز (سه‌شنبه) گفت که زمان دستیابی به توافق و پایان دادن به درگیری در دونباس فرا رسیده است و کی‌یف آماده است تا تصمیمات لازم را در نشست بعدی "فرمت نرماندی" اتخاذ کند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از خبرگزاری اسپوتنیک، دفتر مطبوعاتی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به نقل از او گزارش داد: زمان آن فرا رسیده است که در خصوص پایان دادن به مناقشه و درگیری دونباس توافق "اساسی" کنیم و ما برای تصمیمات لازم در جریان نشست جدید سران چهار کشور (فرمت نرماندی) آماده هستیم.

دفتر مطبوعاتی زلنسکی همچنین اعلام کرد که اوکراین، فرانسه و آلمان توافق کردند که روابط و تماس‌ها را در فرمت نرماندی به‌ منظور توافق در خصوص روش‌های سازمان‌دهی نشست بعدی سران این کشورها ادامه دهند.

اوکراین، مسکو را به حمایت از جدایی‌طلبان روس‌گرا در دونباس و تشدید ناآرامی‌ها در شرق این کشور متهم می‌کند. در مقابل، روسیه تاکید دارد که کی‌یف توافق‌های مینسک برای حل و فصل ناآرامی در شرق اوکراین را نادیده می‌گیرد و با اجرای حملاتی، صرفا تنش‌ها را تشدید می‌کند.

مذاکرات میان روسیه و اوکراین همچنین از آن جهت حائز اهمیت است که مسکو ده‌ها هزار نیرو در نزدیکی مرز اوکراین گردآوری کرده و خواستار دریافت تضمین‌های امنیتی از غرب است. به ویژه روسیه از ایالات متحده می‌خواهد تا ضمانت کند ناتو بیش از این به سمت شرق گسترش نمی‌یابد و درخواست عضویت اوکراین در ناتو هم رد می‌شود؛ خواسته‌هایی که تاکنون واشنگتن نپذیرفته است. 

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین