کدخبر: 59920 تاریخ انتشار

ژاپن:

آزمایش موشک را به شدت محکوم می‌کنیم

دبیر کابینه ژاپن امروز (سه‌شنبه) گفت که دولت ژاپن دومین آزمایش موشکی انجام شده توسط کره شمالی در سال جدید را محکوم کرده و می‌گوید که این آزمایش "صلح و امنیت" در منطقه را تضعیف می‌کند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از خبرگزاری اسپوتنیک، هیروکازو ماتسونو، دبیرکابینه ژاپن در یک نشست خبری اظهار کرد: اقدامات کره شمالی تهدیدی برای صلح و امنیت کشور ما و کل جامعه بین‌المللی است. ما "به‌شدت" چنین اقداماتی را محکوم می‌کنیم.

ماتسونو تایید کرد که ژاپن آزمایش موشک بالیستیک کره شمالی را در روز دوشنبه شناسایی کرده است؛ وی افزود که توکیو در حال حاضر درحال تجزیه و تحلیل اطلاعات است. هنوز، هیچ اطلاعاتی درخصوص خسارت به کشتی‌ها یا هواپیما گزارش نشده است.

خبرگزاری کیودو به نقل از منابع دولتی ژاپن گزارش داد که این موشک خارج از منطقه انحصاری تجاری ژاپن فرود آمده است.

با این حال، "گارد ساحلی ژاپن" از کشتی‌ها خواسته است تا در صورت شناسایی یک شی ناشناس، "محتاط" و "هوشیار" باشند.

در ارتباط با پرتاب موشک‌های بالستیک توسط کره شمالی، یک مرکز واکنش به بحران زیر نظر دفتر نخست وزیری ژاپن تشکیل شده است. فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن در یک جلسه توجیهی اظهار کرد که آژانس‌ها باید وضعیت موجود را در حوزه امنیت حمل‌ونقل هوایی و دریایی بررسی کنند، مردم را به‌موقع مطلع کنند و در صورت بروز تحولات پیش بینی نشده تمام اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند.

این حادثه اگر تایید شود، دومین آزمایش موشکی کره شمالی پس از پرتاب موشک مافوق صوت در طول یک هفته خواهد بود که به گفته رسانه‌های کره شمالی، این موشک ۷۰۰ کیلومتر پرواز و به‌طور دقیق به هدف اصابت کرد.

روز دوشنبه، آلبانی، فرانسه، ایرلند، ژاپن، انگلیس و آمریکا با صدور بیانیه‌ای مشترک، پرتاپ موشک اول در سال جدید توسط کره شمالی را که در تاریخ ۵ ژانویه انجام شد، محکوم کردند و گفتند که ادامه پیگیری پیونگ‌یانگ درخصوص تسلیحات کشتار جمعی، ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی را به‌خطر می‌اندازد. این کشورها از کره شمالی خواستند تا برنامه‌های موشک بالستیک خود را کنار بگذارد و برای دستیابی به صلح در شبه جزیره کره در گفت‌وگو و مذاکرات "معنادار" شرکت کند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین