کدخبر: 59872 تاریخ انتشار

آمریکا، روسیه را تهدید کرد

معاون وزیر خارجه آمریکا با اشاره به مذاکرات هشت ساعته خود با معاون وزیر خارجه روسیه تهدید کرد در صورتی که روسیه به اوکراین حمله کند تحریم‌های شدیدی علیه این کشور اعمال خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه پس از مذاکره با هیئت روس در ژنو گفت که تصمیم درباره اوکراین بدون این کشور اتخاذ نخواهد شد.

وی همچنین گفت که مذاکرات میان آمریکا و متحدات در روزهای پیش رو برگزار خواهد شد.

شرمن افزود: «گفت‌وگوهای راهبردی میان آمرکیا و روسیه در ژنو هشت ساعت به طول انجامید و طی آن سامانه‌های موشکی آمریکا در شرق اروپا نیز مورد بخث قرار گرفت».

معاون وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: «اگر روسیه همچنان در میز مذاکرات باقی بماند و گام‌های استواری برای کاهش تنش‌ها اتخاذ کند، ما به این باور می‌رسیم که می‌توانیم به پیشرفت دست پیدا کنیم».

وی اظهارات مقام‌های روس در این باره را که امریکا با عدم پذیرش اوکراین در ناتو موافقت کرده، رد کرد و گفت: «ما موافق این نیستیم که هیچ کشوری درباره عضویت در ائتلاف ناتو بر کشور دیگر حق وتو داشته باشد. ناتو در این زمینه فرآیندهای خاص خود را دارد».

شرمن از معاون وزیر خارجه روسیه خواست که این کشور 100 هزار نیروی خود را که در مرز اوکراین مستقر کرده،‌ به پادگان‌ها بازگرداند.

وی گفت: «گفت‌وگوهای امروز آمریکا با روسیه جدی و صریح بوده است اما شامل باز استقرار نیروهای آمریکایی در اروپا نبوده است.

معاون وزیر خارجه آمریکا گفت: «اگر روسیه به اوکراین حمله کند، تحریم‌ها علیه مسکو شامل موسسات اقتصادی و تحریم‌ صادرات صنایع کلیدی روسیه و افزایش کمک‌های امنیتی آمریکا به اوکراین خواهد بود».

وی همچنین گفت که موضوع قزاقستان در جریان مذاکرات هشت ساعته با معاون وزیر خارجه روسیه مطرح نشده است.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و «وندی شرمن» همتای آمریکایی او، عصر روز دوشنبه مذاکرات امنیتی در ژنو را برگزار کردند. همچنین قرار است نمایندگان روسیه ۱۲ ژانویه با نمایندگان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در بروکسل گفت‌وگو داشته باشند. بعد از آن نیز نشست گسترده‌تری شامل نمایندگان روسیه، آمریکا و سایر کشورهای اروپایی در ۱۳ ژانویه،در وین برگزار خواهد شد.

این در حالی است که «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «دیمیترو کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین، پیش از نشست امروز (دوشنبه) کمیسیون ناتو-اوکراین در بروکسل گفت ناتو هرگز در خصوص سیاست عضویت درهای باز خود مصالحه نخواهد کرد.

وی افزود این ائتلاف نظامی به اوکراین کمک می‌کند تا به سمت عضویت در آن حرکت کند. وی همچنین گفت که مذاکرات امنیتی این هفته با روسیه ممکن است همه مسائل را به یکباره حل نکند اما همچنان می‌تواند راهی برای جلوگیری از درگیری فراهم کند.

در تاریخ ۱۷ دسامبر بود که وزارت خارجه روسیه پیش‌نویس معاهدات امنیتی با آمریکا و ناتو را منتشر کرد. این تضمین‌ها به‌ صورت خاص گسترش بیشتر ائتلاف ناتو به شرق و ورود کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق به آن را مردود می‌داند. این پیش‌نویس همچنین امکان ترک هرگونه فعالیت نظامی در اوکراین، سایر کشورهای اروپای شرقی و همچنین در قفقاز و آسیای مرکزی توسط بلوک را فراهم می‌کنند.

مقام‌های ارشد روسیه طی هفته‌های اخیر به صورت مکرر ضمن رد ادعاها درباره تدارک مسکو برای حمله به اوکراین، به آمریکا و کشورهای غربی درباره گسترش سازمان ناتو به سمت مرزهای روسیه و عضویت کشورهایی از قبیل اوکراین در این ائتلاف نظامی غربی هشدار داده‌اند.

این در حالی است که یک مقام ارشد دولت آمریکا شامگاه شنبه گفت واشنگتن تمایلی به بحث در مورد محدودیت‌های استقرار نیروهای آمریکایی یا وضعیت توزیع آن‌ها در کشورهای ناتو در منطقه ندارد.

از سوی دیگر «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا عصر یکشنبه به وقت تهران گفت: در مورد استقرار نیروها و سطح نیروها ما توجه نمی‌کنیم. برعکس، اگر روسیه مرتکب تجاوز مجدد علیه اوکراین شود، من فکر می‌کنم این یک چشم‌انداز بسیار منصفانه است که ناتو مواضع خود را در امتداد جناح شرقی خود، یعنی کشورهایی که با روسیه هم مرز هستند، تقویت کند.

او همچنین گفت درباره عضویت اوکراین در ناتو مذاکره‌ای با روسیه انجام نخواهد داد و ناتو هرگز تعهدی درباره عدم گسترش ارائه نکرده است.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین