کدخبر: 59834 تاریخ انتشار

پاپ هشدار داد

رهبر کاتولیک‌های جهان نسبت به تلاش‌ها برای حذف فرهنگ هشدار داد و از "تفکر تک بعدی" که به اعتقاد وی تلاشی برای انکار یا بازنویسی تاریخ طبق استانداردهای امروز است، انتقاد کرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از خبرگزاری رویترز، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان این اظهارات را در سخنرانی در جمع دیپلمات‌ها مطرح کرد که مهم‌ترین بخش آن محکوم کردن اطلاعات غلط ایدئولوژیکی "بی‌پایه و اساس" درباره واکسن‌های کرونا بود. وی هم‌چنین بر حمایت از کمپین‌های ایمن‌سازی ملی و تلقی کردن خدمات درمانی و بهداشتی به عنوان یک "وظیفه و تعهد اخلاقی" تاکید کرد.

پاپ فرانسیس درباره بحران اعتماد در دیپلماسی چندجانبه نیز صحبت کرد که به گفته وی منجر به برنامه‌هایی شده که به طور فزاینده‌ای توسط ذهنیتی دیکته می‌شود که اساس طبیعی بشریت و ریشه‌های فرهنگی را که هویت بسیاری از مردمان را تشکیل می‌دهند، رد می‌کند.

کاردینال پیترو پارولین، وزیر خارجه واتیکان ماه گذشته نسبت به پیش‌نویس نظام‌نامه ارتباطات اتحادیه اروپا که پیشنهاد کرده از واژه کریسمس استفاده نشود، ابراز نگرانی کرد.

این نظام‌نامه که واتیکان آن را تلاشی برای از بین بردن ریشه‌های مسیحی اروپا تلقی کرده، کمی بعد برای اصلاح و تجدیدنظر کنار گذاشته شد.

پاپ فرانسیس در اظهاراتش نسبت به نوعی "استعمار ایدئولوژیکی" که هیچ جایی برای آزادی بیان باقی نمی‌گذارد و اکنون به شکل "حذف فرهنگ" به بسیاری از محافل و نهادهای عمومی می‌تازد، هشدار داد.

وی گفت: این مساله خطر از بین رفتن هویت تحت لفافه دفاع از تنوع و گوناگونی را به همراه دارد. در حال حاضر نوعی "تفکر تک بعدی" در حال شکل‌گیری است که یا تاریخ را انکار می‌کند و یا بدتر از آن تاریخ را بر اساس مقوله‌های امروزی بازنویسی می‌کند.

در آمریکا درگیری‌هایی بر سر برچیدن یا بریدن سر مجسمه‌های چهره‌های تاریخی از جمله کریستف کلمب و "سن جونیپرو سرا" وجود داشته است.

سن جونیپرو سرا در قرن هجدهم مجموعه‌ای از کمیسیون‌ها را در کالیفورنیا تاسیس کرد که پیشرو در ایجاد زیرساخت‌های دولتی بودند.

علاوه بر برچیدن مجسمه‌ها، برخی خواستار تغییر نام نهادهایی از جمله مدارس و بیمارستان‌ها هستند که بر گرفته از نام چهره‌های تاریخی است. آنها تاکید دارند که این چهره‌های تاریخی نقشی در نابودی فرهنگ‌های بومی آمریکایی ایفا کرده‌اند.

پاپ فرانسیس به هیچ نمونه‌ خاصی از حذف فرهنگ اشاره نکرد و تنها گفت: هر موقعیت تاریخی را باید در چارچوب زمان خود تفسیر کرد نه با معیارهای امروزی.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین