کدخبر: 59818 تاریخ انتشار

رئیس‌جمهور قزاقستان:

امروز نخست وزیر جدید را معرفی می‌کنم

در پی تظاهرات در قزاقستان و برکناری نخست وزیر برای آرام کردن اوضاع، رئیس‌جمهور این کشور امروز نخست وزیر جدیدی را معرفی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، قاسم جومارت توقایف، رئیس‌جمهور قزاقستان که خشونت‌های کشور خود  را تلاشی برای کودتا خوانده بود، قرار است در سخنرانی خود در پارلمان، نخست وزیر جدید را اواخر امروز معرفی کند.

به گزارش رویترز، وزارت کشور قزاقستان امروز (سه شنبه) اعلام کرد که نیرو‌های امنیتی در قزاقستان تا کنون نه هزار و ۹۰۰ نفر را در ارتباط با ناآرامی‌های هفته گذشته بازداشت کرده اند.

به گزارش گاردین مقامات قزاقستان گفته اند که در ناآرامی‌های هفته گذشته، ۱۶۴ نفر از جمله سه کودک جان خود را از دست داده اند. طبق اعلام وزارت بهداشت این کشور، ۱۰۳ نفر از کشته شدگان در آلماتی، بزرگ‌ترین شهر و مرکز خشونت‌های قزاقستان بوده اند.

اعتراضات اولیه قزاقستان یکشنبه گذشته در پی افزایش قیمت سوخت به طور مسالمت‌آمیزی آغاز شد. آما رفته رفته برخی معترضان دست به اعمال خشونت زدند و ساختمان‌های دولتی در چندین شهر بزرگ مورد حمله قرار گرفت.

رئیس جمهور قزاقستان اعلام کرده است خشونت‌ها به خاطر عوامل خارجی بوده و تروریست‌های خارجی در بحران فعلی این کشور نقش دارند.

تاکنون روسای جمهور چین و روسیه از خشونت‌ها در این کشور انتقاد کرده اند و آن را نوعی انقلاب رنگی عنوان کرده اند. در همین خصوص سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با «وانگ یی» همتای چینی خود مکالمه تلفنی داشته و بر لزوم حمایت از قانون اساسی تاکید کرده اند.

گفته می‌شود قزاقستان بدترین نوع خشونت‌ها را در تاریخ ۳۰ ساله خود تجربه کرده، اما هم اکنون وضعیت تا حد زیادی به حالت عادی بازگشته و سیستم حمل‌ونقل عمومی نیز کار خود را از سر گرفته است. اینترنت قزاقستان که از روز چهارشنبه قطع شده بود نیز از روز گذشته مجددا متصل و برای کاربران قابل استفاده است.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین