کدخبر: 59690 تاریخ انتشار

جزئیات راه‌حل نسخه سازمان ملل برای سودان

یک رسانه عرب زبان جزئیات ابتکار عمل ارائه شده توسط سازمان ملل برای حل و فصل بحران سودان را اعلام کرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، شبکه اسکای نیوز عربی با اشاره به جزئیات ابتکار عمل ارائه شده توسط سازمان ملل برای حل و فصل بحران سودان اعلام کرد که این ابتکارعمل متشکل از چهار بند اصلی است.

طبق گزارش این شبکه، مهم‌ترین بند این ابتکار عمل انحلال شورای حاکمیتی و جایگزینی آن با شورای افتخاری ریاستی متشکل از سه عضو غیرنظامی است.

اسکای نیوز در این باره گزارش داد؛ این ابتکار عمل همچنین خواستار اعطای شورای امنیت ملی و دفاع به نظامیان است، اما این شورا باید تحت نظارت نخست‌وزیر باشد، که به او اختیارات اجرایی کامل، از جمله تشکیل یک دولت کاملا مستقل با تعداد نمایندگی بیشتر برای زنان، اعطا خواهد شد.

یک منبع آگاه در هیئت سازمان ملل در خارطوم نیز در این باره گفت: این ابتکار عمل بر اساس اصلاح سند قانون اساسی امضا شده در سال ۲۰۱۹ است که عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش و رئیس شورای حاکمیتی سودان بخشی از مفاد اصلی آن را در چارچوب اقدامات ۲۵ اکتبر لغو کرد.

این منبع خاطرنشان کرد که این ابتکار عمل راه را برای مشارکت رهبران احزاب، کمیته‌های مقاومت و عناصر جنبش‌های مسلحانه در پارلمان که بعداً تشکیل خواهد شد، باز می‌کند.

وی همچنین مطرح شدن موضوع بازگشت عبدالله حمدوک، نخست وزیر مستعفی سودان را بعید ندانست.

پیش از این شورای حاکمیتی سودان از ابتکار عمل سازمان ملل استقبال کرده بود اما اتحادیه مشاغل که برگزار کننده تظاهرات مردمی در این کشور است مخالفت خود با آن را اعلام کرد.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین