کدخبر: 59522 تاریخ انتشار

در قزاقستان؛

۱۶۴ نفر در خشونت‌ها کشته شدند

وزارت بهداشت قزاقستان روز یکشنبه اعلام کرد ۱۶۴ نفر از جمله ۲ کودک در جریان ناآرامی های خشونت بار هفته گذشته در این کشور کشته شدند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از خبرگزاری رویترز، اعتراض ها در قزاقستان یک هفته پیش در مخالفت با افزایش بهای سوخت آغاز شد و سپس به نارضایتی های گسترده تری نسبت به دولت گسترش یافت.

در همین حال، وزارت بهداشت قزاقستان خبر داد که ۱۰۳ نفر در شهر آلماتی که صحنه شدیدترین درگیری های خشونت بار بوده است، جان باختند.

قاسم جومارت توقایف رئیس جمهوری قزاقستان از نیروهای امنیتی این کشور خواست بدون اخطار قبلی و به قصد کشتن به طرف معترضان تیراندازی کنند.

وی گفت که ۲۰ هزار راهزن به آلماتی حمله و اموال دولتی را ویران کردند. وی تاکید کرد که اجازه متوسل شدن به نیروی کشنده علیه این افراد را داده است.

رئیس جمهوری قزاقستان همچنین از ائتلاف نظامی تحت هدایت روسیه خواستار کمک شد.

وی گفت که نیروهای حافظ صلح بنا به درخواست این کشور از روسیه و کشورهای همسایه وارد قزاقستان شده اند و تا تضمین امنیت به طور موقت در کشور می مانند.

نیروهای سازمان پیمان امنیت جمعی که ائتلافی متشکل از روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان است، عازم قزاقستان شده اند.

این در حالی است که وضعیت فوق العاده دو هفته ای در قزاقستان اعلام، مقررات منع رفت و آمد برقرار شده و دولت استعفا داده است.

مقام های قزاقستان تاکید داشتند که نیروهای نظامی با معترضان درگیر نشوند و در عوض بر محافظت از مراکز دولتی تمرکز کنند.

بخش اعظم خشم معترضان متوجه نورسلطان نظربایف رهبر سابق قزاقستان است که به رغم استعفا همچنان در این کشور از قدرت بالایی برخوردار است و گفته می شود خانواده وی کنترل زیادی بر اقتصاد کشور دارد.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین