کدخبر: 59408 تاریخ انتشار

بلینکن و بورل:

از اوکراین حمایت می‌کنیم

وزیر خارجه آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس تلفنی ضمن تاکید بر حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین، ادعا کردند هرگونه تجاوز احتمالی روسیه به اوکراین منجر به واکنش شدید خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا و «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بامداد یکشنبه به‌صورت تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند.

وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای درباره این تماس تلفنی خبر داد: «بلینکن بر تعهد خود به تقویت همکاری بین آمریکا و اتحادیه اروپا و رسیدگی به چالش‌های مشترک تاکید کرد».

بر این اساس، وزیر خارجه آمریکا هماهنگی اقدامات در حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین بین واشنگتن و اتحادیه اروپا را مهم برشمرده و تکرار کرد که هرگونه تجاوز احتمالی روسیه به اوکراین منجر به واکنش شدید خواهد شد.

در پایان این بیانیه آمده است: «آنها همچنین نگرانی‌های مربوط به فشار سیاسی و اجبار اقتصادی علیه لیتوانی توسط جمهوری خلق چین را مورد بحث قرار دادند».

پیش از این، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اقدامی تحریک‌آمیز به مناطق شرقی اوکراین سفر کرد و ادعاها علیه روسیه را تکرار کرده بود.

اظهارات بورل و بلینکن در حالی مطرح شده که روسیه بارها تأکید کرده دولت اوکراین در حال سرکوب و بمباران نواحی روس‌زبان و حامی روسیه در شرق اوکراین است و از غربی‌ها خواسته استانداردهای دوگانه حقوق بشری خود را کنار بگذارند.

با این حال رسانه‌های غربی اخیرا در یک جوسازی رسانه‌ای اعلام کرده‌اند روسیه قصد دارد حمله‌ای تمام عیار علیه اوکراین انجام دهد. مسکو با رد این ادعاها هشدار داده در صورت تداوم و تشدید حملات دولت کی‌یف علیه ساکنین منطقه حامی روسیه در اوکراین، پاسخ شدیدی خواهد داد.

قرار است «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه و «وندی شرمن» همتای آمریکایی او مذاکرات امنیتی در ژنو را در ۱۰ ژانویه هدایت خواهند کرد. همچنین نمایندگان روسیه در ۱۲ ژانویه با نمایندگان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل گفتگو داشته باشند. بعد از آن نیز نشست گسترده‌تری شامل نمایندگان روسیه، آمریکا و سایر کشورهای اروپایی در ۱۳ ژانویه، در وین برگزار خواهد شد.

در تاریخ ۱۷ دسامبر بود که وزارت خارجه روسیه پیش‌نویس معاهدات امنیتی با آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را منتشر کرد. این تضمین‌ها به‌صورت خاص گسترش بیشتر ائتلاف ناتو به شرق و ورود کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق به آن را مردود می‌داند. این پیش‌نویس همچنین امکان ترک هرگونه فعالیت نظامی در اوکراین، سایر کشورهای اروپای شرقی و همچنین در قفقاز و آسیای مرکزی توسط بلوک را فراهم می‌کنند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین