کدخبر: 50472 تاریخ انتشار

روسیه خبر جدید داد/ معاهده چالش به شورای حکام کشیده شد

سفیر روسیه اعلام کرد که اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است درباره معاهده پرچالش انگلیس و آمریکا برای فروش زیردریایی‌های اتمی به استرالیا به طور جداگانه گفت‌وگو کنند.

روسیه خبر جدید داد/ معاهده چالش به شورای حکام کشیده شد
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز چهارشنبه در نخستین روز از برگزاری نشست فصلی شورای حکام گفت که بررسی این معاهده در دستور کار اعضا قرار گرفته است.

انگلیس، استرالیا و آمریکا ماه گذشته ایجاد یک همکاری مشترک بین خود را اعلام کردند که شامل کمک به استرالیا برای فروش زیردریایی‌های هسته‌ای به این کشور بود.

اولیانوف پیشتر گفته بود که این قرارداد، پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای را زیر سئوال برده است. وی بیان داشت که ۱۷ ماه طول کشید تا انگلیس و آمریکا درباره چگونگی کمک به استرالیا در زمینه انتقال فناوری فناوری لازم برای تولید زیردریایی هایی با نیروی محرکه اتمی تصمیم‌گیری کنند. اولیانوف افزود؛ این مساله به لحاظ اشاعه تسلیحات اتمی خیلی حساس است چون زیردریایی ها با اورانیوم غنای بالا کار می‌کنند که در اصل می‌تواند برای تولید سلاح مورد استفاده قرار گیرد.

به عقیده سفیر روسیه این توافقنامه به لحاظ سیاسی، چین را هدف قرار می دهد و آژانس بین المللی انرژی اتمی وظیفه دارد تا تحریکات صورت گرفته در چارچوب اتحاد یاد شده را به دقت زیر نظر داشته باشد. دیپلمات روس همچنین عنوان کرد که تصمیم استرالیا برای ساخت زیردریایی‌های اتمی زنگ خطر در زمینه اشاعه تسلیحات اتمی را به صدا در می آورد و مصداق بدی برای ایران و کره شمالی است.

از سوی دیگر سفیر چین نیز با ایراد سخنانی در نشست پیشین شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نگرانی عمیق پکن را نسبت به توافقنامه امنیتی میان آمریکا، انگلیس و استرالیا اعلام کرد و آن را اقدامی خطرناک و نماد بارز اشاعه تسلیحات اتمی دانست.

 وانگ کوان سفیر و نماینده دائم چین نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در سخنانی که یک نسخه آن در اختیار دفتر ایرنا در لندن قرار گرفت اظهار داشت یکی از اهداف اصلی و مرکزی پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای جلوگیری از گسترش فناوری‌های مرتبط با تسلیحات اتمی است و کشور های عضو ملزم به رعایت آن هستند. این درحالیست که به گفته وی انگلیس و آمریکا به عنوان اعضای ان‌پی‌تی و دارای سلاح هسته‌ای قرار است در زمینه تولید زیردریایی با نیروی محرکه اتمی به استرالیا کمک کنند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین