کدخبر: 50394 تاریخ انتشار

سازمان ملل درخواست جدید خود را مطرح کرد

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل گفت که سازمان ملل از همه طرفها در یمن می خواهد خویشتنداری کنند تا از تشدید تنش ها جلوگیری شود.

سازمان ملل درخواست جدید خود را مطرح کرد
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ استفان دوجاریک سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه به وقت محلی افزود: نمایندگان سازمان ملل در استان حدیده از نزدیک گزارش های نگران کننده افزایش درگیری ها با تعداد زیادی تلفات غیر نظامی در حدیده را دنبال می کنند.

وی تصریح کرد که سازمان ملل به تمام طرفهای درگیر در یمن گوشزد می کند که  وظیفه آنها محافظت از غیر نظامیان و همچنین انجام اقدامات برای جلوگیری از تشدید درگیری ها است.

این مقام سازمان ملل متحد اضافه کرد نیروهای امدادی سازمان ملل مشغول کمک به غیر نظامیان آواره شده در استان حدیده هستند.

عربستان با تشکیل ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی از فروردین سال ۹۴ به بهانه حمایت از دولت مستعفی و فراری عبدربه منصور هادی، اقدام به حمله نظامی به کشور فقیر و مسلمان یمن کرد.

در نتیجه حملات وحشیانه ائتلاف سعودی به یمن، تاکنون هزاران غیر نظامی در این کشور کشته و مجروح شده اند که اکثر آنها را کودکان و زنان یمنی تشکیل می دهد.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله سازمان جهانی بهداشت و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.

 

تروریسم نباید روند دمکراتیک عراق را منحرف کند

سخنگوی سازمان ملل در ارتباط با تحولات عراق و و گزارش جنین پلاسخارت نماینده ویژه سازمان ملل در امور عراق نیز گفت: نماینده ویژه عراق شورای امنیت را در جریان انتخابات ماه گذشته این کشور قرار داد.

دوجاریک ادامه داد: نماینده ویژه عراق خاطرنشان کرد که انتخابات این کشورعموماً مسالمت آمیز و خوب اجرا شده و دارای پیشرفت های فنی و رویه ای قابل توجه بوده است.

وی افزود که با این حال، نماینده ویژه سازمان ملل در امور عراق  اقدام به ترور مصطفی الکاظمی، نخست وزیر، در ۷ نوامبر را محکوم کرده و گفت که تحت هیچ شرایطی نباید اجازه داد تروریسم، خشونت یا هر اقدام غیرقانونی دیگری روند دموکراتیک عراق را منحرف کند.

کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق روز یکشنبه تایید کرد که شکایت ها و درخواست های رسیدگی به تقلب و شمارش دستی آرای صندوق ها بر نتایج انتخابات پارلمانی تاثیر اساسی گذاشته و تغییرهایی ایجاد کرده است.

به گزارش ایرنا، «عماد جمیل محسن» از اعضای تیم رسانه ای کمیسیون عالی مستقل انتخابات در گفت و گو با خبرگزاری ملی عراق (اینا)، تاریخ اعلام نتایج نهایی انتخابات را تعیین و در عین حال اشاره کرد که این شکایت ها تاثیر بسزا و مهم در نتایج و سرنوشت کرسی های پارلمان داشته است.

وی گفت که کمیسیون مستقل انتخابات آماده است تا پس از تصمیم گیری قوه قضائیه در مورد همه شکایت ها و درخواست های تجدیدنظر، نتایج نهایی را اعلام کند.

انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق در پی اعتراض های گسترده خیابانی سال ۲۰۱۸ استان های مرکزی و جنوبی به فساد مالی مقامات، بیکاری و بی عدالتی و کش و قوش های سیاسی و اجتماعی ۱۰ اکتبر گذشته (۱۸ مهر ۱۴۰۰) برگزار شد.

جریان های سیاسی شیعه عراق می گویند که کمیسیون مستقل انتخابات بدون بی طرفی در فرایند انتخابات دخالت کرده و تقلب های گسترده ای در شعبه های رای گیری الکترونیکی روی داده است.

نتایج انتخابات پارلمانی ۱۸ مهرماه ۱۴۰۰ با مخالفت گسترده بسیاری از جریان های سیاسی عراقی روبه رو شده؛ نتایجی که با طرح اتهام دستکاری و تقلب از سوی برخی گروه های سیاسی به اعتراضات خیابانی در برخی شهرهای عراق و عمدتا در ورودی های منطقه سبز بغداد و کشته شدن چند معترض منجر شد.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین