کدخبر: 50162 تاریخ انتشار

نظر جدید آمریکا درباره برجام اعلام شد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که کشورش بصورت یکجانبه توافق هسته ای ایران (برجام ) را نقض کرده و از آن خارج شده است، اعلام کرد که بازگشت متقابل به پایبندی به برجام در راستای منافع همه است.

نظر جدید آمریکا درباره برجام اعلام شد
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران افزود که بازگشت متقابل به پایبندی به برجام در راستای منافع آمریکا، ایران و سایر اعضای گروه ۱+۵ است.

 این مقام وزارت خارجه آمریکا که در پاسخ به سوالی درباره اقدامات واشنگتن برای بازگشت به برجام سخن می گفت، اضافه کرد که ما برای بازگشت به میز مذاکره گام های یکجانبه برنخواهیم داشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره لفاظی ها و کارشکنی های رژیم صهیونیستی درآستانه از سرگیری مذاکرات وین نیز گفت که ما به طور دایم با همکاران اسرائیلی خود در ارتباط بوده ایم. رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران چند روز پیش در اسرائیل بود.

ند پرایس ادامه داد که نماینده آمریکا در امور ایران مذاکرات سازنده‌ای با مقامات رژیم صهیونیستی داشته است.

وی یادآور شد که ما پیش از این نیز قبل و بعد هر دور مذاکرات به صورت مداوم با همکاران اسرائیلی خود در ارتباط بوده ایم.

 سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در راستای لفاظی ها و فرافکنی های واشنگتن و تل آویو درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران و در حالیکه واشنگتن و تل آویو خود دارای بزرگترین زرادخانه های اتمی هستند، با بیان اینکه آمریکا و اسرائیل یک هدف مشترک را دنبال می کنند، مدعی شد که هدف آنها جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی به صورت دایمی و قابل تایید است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه ما از نزدیک با متحدان و همکاران خود مشورت خواهیم کرد، افزود که رابرت مالی در روزهای اخیر با همتایان روس و چینی خود ارتباط داشته، با سه کشور اروپایی دیدار و با اعضای شورای همکاری خلیج فارس گفتگو کرده است.

وی اضافه کرد که در این دیدارها یک توافق عمومی و جامع مبنی بر نیاز به بازگشت دوجانبه به پایبندی کامل متقابل به برجام، وجود داشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین ادعاها و هراس واشنگتن از پیشرفت برنامه صلح آمیز هسته ای ایران را بار دیگر تکرار و ادعا کرد دیپلماسی پایدارترین ابزار را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای ارائه می دهد.

وی همچنین گفت که واشگتن بطور دائم با آژانس بین المللی انرژی اتمی در ارتباط است.

مذاکرات درباره ازسرگیری اجرای برجام و لغو تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی آمریکا علیه ایران قرار است هشتم آذر (۲۹ نوامبر) در وین برگزار شود.

تا کنون ۶ دور مذاکره در وین میان ایران و گروه چهار به علاوه یک انجام شده است. علی باقری کنی معاون سیاسی وزیر امور خارجه که ریاست هیات ایرانی در مذاکرات وین را برعهده دارد، در گفت‌وگو با شبکه الجزیره تصریح کرد: باید روی جدی بودن مذاکرات وین تمرکز کرد. تمرکز ما بر رفع تحریم های ظالمانه است و آمریکا هم هیچ گزینه ای جز قبول واقعیت جدید درباره توافق نامه هسته ای ندارد.

وی یادآورشد که ما به فعالیت های هسته ای خود و توسعه آن مطابق با مفاد توافق هسته ای ادامه خواهیم داد. ما خواهان ضمانت هایی درخصوص رفع تحریم ها هستیم و واشنگتن هم باید آن را در مذاکرات وین ارایه کند.

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: اگر توافق هسته ای برخورداری ایران از آن را تضمین نکند، پنجره توافق هسته ای تا ابد باز باقی نخواهد ماند.

ایران تا یک سال پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد تا برای تحقق این وعده تلاش کنند.

اما پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند، در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت می‌گرفت.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسئولیت پذیر بارها اعلام کرده است که در صورت لغو تمام تحریم‌های آمریکا به نحوی که قابل راستی آزمایی باشد، به اجرای تعهداتش در برجام باز می‌گردد.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین

نظرسنجی

نتیجه دربی 97 را پیش بینی کنید