کدخبر: 49953 تاریخ انتشار

فرانسه دست به دامن روسیه شد

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه روز یکشنبه اعلام کرد که روسیه باید بر بلاروس به منظور پایان دادن به بحران پناهجویان اعمال فشار کند.

فرانسه دست به دامن روسیه شد
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ به نقل از رویترز، لودریان تاکید کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز باید به وعده خود در مورد فشار وارد کردن بر بلاروس که در جریان تماس هفته گذشته خود با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه مطرح کرد، عمل کند.

رئیس جمهوری روسیه به تازگی در گفت و گو با همتای فرانسوی خود وضعیت کنونی مرز بلاروس با کشورهای اتحادیه اروپا را مورد بررسی قرار داد و رفتار مرزبانان لهستانی در قبال پناهجویان را بسیار خشن عنوان کرد.

پوتین در گفت و گو با مکرون بر ضرورت گفت‌وگوی مستقیم میان سران کشورهای اتحادیه اروپا و بلاروس در خصوص بحران مهاجرتی تاکید کرد.

این روزها بر اثر بحران انسانی در مرز بلاروس - لهستان هزاران نفر در مرزی تجمع کرده اند که سیم های خاردار و مرزبانان لهستانی انتظارشان را می کشیدند و بارها از ورودشان به لهستان جلوگیری کردند.

لهستان اعلام کرده است مرز مشترک خود با بلاروس را می بندد، زیرا گروه های بزرگی از پناهجویان کوشیده اند به این مرز راه یابند.

مقام های لهستان، بلاروس را به تلاش برای دامن زدن به فاجعه ای بزرگ متهم کرده و هشدار داده اند که نیروهای بیشتری را برای جلوگیری از پیشروی پناهجویان بسیج می کنند.

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس ادعای استفاده از پناهجویان به عنوان سلاح را رد کرده و از حمایت روسیه برخوردار شده است که اتحادیه اروپا را مسئول این بحران می داند.

بلاروس در پی درخواست اتحادیه اروپا و وزیران کشورهای عضو گروه هفت برای پایان دادن فوری به کارزار تهاجمی و بهره جویانه از مهاجران، اعلام کرده که خواستار کاهش این بحران است.

با اینکه اتحادیه اروپا، مینسک را به ایجاد این بحران به تلافی اعمال تحریم‌ها بر بلاروس متهم کرده، مینسک و مسکو با رد این اتهامات، از اتحادیه اروپا به علت اجازه ندادن عبور به پناهجویانی که قصد دارند با حرکت از مرز این کشور به آلمان بروند، انتقاد کرده‌اند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین