کدخبر: 49775 تاریخ انتشار

طالبان چراغ سبز نشان داد!/ چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟

طالبان در واکنش به سخنان اخیر بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در مورد تعامل با طالبان از این مواضع استقبال کرده و معاون سخنگوی طالبان گفت که در تفاهم جهانیان با افغانستان باز است.

طالبان چراغ سبز نشان داد!/ چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ از طلوع نیوز، "انعام الله سمنگانی" معاون سخنگوی طالبان در واکنش به سخنان جانسون گفت: ما از سخنان نخست وزیر انگلیس استقبال می‌کنیم، یقینا که تعامل رسمی با افغانستان سبب بهتر شدن ارتباط با جهان و اوضاع کشورمان  می‌شود.

سمنگانی در ادامه افزود: باب تفاهم و گفت‌وگوهای طالبان به روی  تمام کشورها باز است و اگر چالشی است می‌شود از همین راه حل و فصل شود.

واکنش طالبان در حالی بیان می شود که جانسون در پنجشنبه گذشته با اشاره به این‌که گروه طالبان در افغانستان از قدرت و پایگاه اجتماعی برخوردار است، تصریح کرد که لندن باید با این گروه، راه تعامل را در پیش بگیرد.

جانسون در سخنانی در مجلس گفت: ما باید موضع خود را برای مقامات طالبان روشن کنیم که ما از آنها انتظار داریم با زنان عادلانه و برابر رفتار کنند. ما باید با طالبان تعامل داشته باشیم. من بشدت بر این عقیده بودم که وقتی کابل سقوط کرد و حکومت در این کشور را تغییر دادیم، هیچ فایده ای ندارد که انگلیس فقط در حاشیه بایستد و با طالبان تعامل نکند.

گفتنی است اگرچه تا کنون برخی کشورهای جهان از بهبود روابط و ایجاد تفاهم با طالبان خبر داده اند، اما هیچ کشوری حکومت کنونی افغانستان را به رسمیت نشناخته است.

برخی از آگاهان مسایل سیاسی بر این باورند که گزینه تعامل کشورها با افغانستان می‌تواند باعث ترمیم اوضاع کنونی افغانستان باشد.

انگلیس در کنار آمریکا و متحدانش در چارچوب پیمان آتلانتیک شمالی، ۲۰ سال پیش به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله کردند. آن ها پس از دو دهه اشغالگری و تخریب این کشور، ۲ هزار و ۳۱۳ میلیارد دلار هزینه و حدود ۲ هزار و ۵٠٠ کشته، اوت گذشته سراسیمه افغانستان را ترک کردند تا مهر دیگری بر کارنامه سیاه سیاست‌های مداخله‌جویانه غرب در خاورمیانه ثبت شود.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین

نظرسنجی

نتیجه دربی 97 را پیش بینی کنید