کدخبر: 49707 تاریخ انتشار

واکنش انگلیس به حمله ادعایی علیه سفارت پیشین آمریکا در یمن

وزارت امور خارجه انگلیس با انتشار بیانیه‌ای به حمله ادعایی علیه ساختمان سفارت پیشین آمریکا در صنعاء یمن واکنش نشان داد.

واکنش انگلیس به حمله ادعایی علیه سفارت پیشین آمریکا در یمن
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ در این بیانیه که یک نسخه آن روز شنبه در تارنمای دولت منتشر شد حمله ادعایی صورت گرفته از سوی انصارالله یمن محکوم شده است.  وزارت امور خارجه انگلیس در بیانیه یادشده این طور نوشته است: پس از بیانیه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، انگلیس حمله اخیر و ادامه دار حوثی ها به محوطه سفارت آمریکا در صنعا و بازداشت کارکنان آمریکایی را به شدت محکوم می کند.

این بیانیه می‌افزاید: ما خواستار بازگشت فوری کارکنان ایالات متحده به خانواده های خود و پایان دادن به آزار و اذیت و محدودیت در رفت و آمد کارکنان سفارت هستیم. ما از حوثی‌ها می‌خواهیم فوراً از محل خارج شوند و تمام اموال ضبط شده را بازگردانند.

این درحالیست که به گفته محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن و عضو ارشد انصارالله، سفارت آمریکا تخلیه شده است و تقریبا از سال ۲۰۱۹ حقوق کارمندان محلی سفارت در یمن را قطع کردند و حالا ادعای حمله به سفارت بسته شده و بازداشت کارمندان می‌کنند.

در ادامه بیانیه وزارت امور خارجه انگلیس با اشاره به اینکه توافقات بین المللی باید رعایت شود آمده است: حفاظت و احترام به اماکن و کارکنان دیپلماتیک اصول اساسی در کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در مورد روابط دیپلماتیک و کنوانسیون ۱۹۶۳ وین در مورد روابط کنسولی است.  

بیشتر تیم‌های دیپلماتیک کشورهای مختلف از سال ۱۳۹۴ که ائتلاف متجاوز به فرماندهی سعودی حمله به یمن را آغاز کرد، صنعاء را ترک کردند.

عربستان در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن- فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین

نظرسنجی

نتیجه دربی 97 را پیش بینی کنید