کدخبر: 49649 تاریخ انتشار

درخواست جدید روسیه درباره افغانستان مطرح شد+جزییات

ضمیر کابولوف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان خواستار آزاد کردن منابع مالی مسدود شده افغانستان ازسوی کشورهای غربی شد.

درخواست جدید روسیه درباره افغانستان مطرح شد+جزییات
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، کابولوف که ریاست اداره دوم آسیای وزارت خارجه روسیه را نیز برعهده دارد روز شنبه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیه۲۴ خاطرنشان کرد که منابع مالی افغانستان از سوی آمریکا و کشورهای غربی باید آزاد شود.  

کابولوف در این گفت و گوی تلویزیونی به کاهش روزمره ارزش افغانی واحد پول افغانستان اشاره کرده و گفت: این مساله بخاطر مسدود شدن منابع مالی افغانستان توسط آمریکا پدید آمده است.

وی افزود: شرکای غربی ما باید این مساله را حل کنند. ما معتقدیم که این اقدام (مسدود کردن منابع مالی افغانستان) منطقی نیست و منابع مالی این کشور هر چه زودتر باید آزاد شود.  

مقام روس با اشاره به این که ارزش افغانی دیروز از ۸۰ افغانی برای هر دلار آمریکا به ۹۵ افغانی کاهش یافت در مورد بی ارزش شدن بیشتر این واحد پولی و عواقب این مساله برای مردم افغانستان هشدار داد.

 

آمادگی روسیه برای مشارکت در طرح های اقتصادی افغانستان 

کابولوف در ادامه گفت که روسیه، چشم طمع به ثروت ها و منابع زیرزمینی افغانستان ندوخته است اما آماده است بر اساس شرایط تجاری در طرح های اقتصادی این کشور مشارکت کند.  

وی افزود: ما چشم طمع به ثروت های افغانستان ندوخته ایم و ما امیدواریم به مرور زمان این منابع به نفع ملت افغانستان و توسط  دولت این کشور به بهره برداری برسند. ما چنین اهدافی نداریم.  

کابولوف در همین حال گفت که برخی از همسایگان افغانستان منافع خود را در این کشور دارند که از آن جمله احداث خط لوله گاز از ترکمنستان به پاکستان از طریق افغانستان و مشارکت در طرح های برق رسانی به این کشور و احداث خطوط آهن در افغانستان است.  

وی ادامه داد: ما می خواهیم که در قلمرو این کشور، فعالیت های تروریستی و قاچاق مواد مخدر صورت نگیرد و این تهدیدها به سمت ما سرایت نکند. اگر این دو مساله حل شود ما خرسند خواهیم بود.  

 نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان در ادامه گفت: روسیه علاقه مند به برقراری حکومت مستقل و خودکفا در کابل است که با مسکو روابط دوستانه داشته باشد.

وی همچنین به عزم کشورش برای کمک به گروه طالبان برای اداره بهتر افغانستان اشاره کرد و گفت: طرف روسی همانند سایر اعضای گروه تروئیکای گسترش یافته (شامل آمریکا، چین و پاکستان) تلاش می کند تا موضوعات مختلف را در مورد تشکیل دولت و فراگیر بودن قومی و سیاسی آن برای طالبان بازگو کند و باید شرایط مناسب فراهم شود تا نمایندگان اقوام مختلف و گروه های سیاسی در افغانستان برای احیای حکومت این کشور مشارکت کنند.   

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین