کدخبر: 49634 تاریخ انتشار

عراق به خط انتقال برق ترکیه متصل شد

دولت عراق خبر داد که پروژه خط انتقال و اتصال برق این کشور به ترکیه تکمیل شده و به زودی در مدار قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، بغداد از تکمیل طرح اتصال برق با ترکیه خبر داد و  اعلام کرد که تامین انرژی بر اساس نیاز این کشور در اولویت برنامه های دولت بغداد قرار دارد.

در این رابطه «احمد موسی» سخنگوی وزارت برق عراق امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرگزاری ملی این کشور (اینا) گفت که پروژه خط اتصال برق به ترکیه از مسیر شمال عراق تکمیل شده  است.

وی افزود: خطوط انتقال با توجه به نیاز عراق به انرژی آماده بهره برداری است و اکنون تنها موضوعی که باقی مانده، توافق بر سر  میزان انرژی انتقالی و قیمت آن است.

سخنگوی وزارت برق عراق ادامه داد که اتصال به خط برق ترکیه تنها به معنی واردات انرژی نیست، بلکه به معنای دستیابی به پایداری شبکه برق به عنوان بخشی از برنامه‌های این وزارتخانه برای تنوع بخشی منابع انرژی است.

وزارت برق عراق در سال های گذشته همچنان به دنبال حل مشکل ناپداری و قطع برق در این کشور بوده است، معضلی که همواره به ویژه در فصل گرم سال، سبب خشم مردم و بالا گرفتن اعتراض های خیابانی شده است.

وزارت برق عراق اخیراً برنامه ای پنج ساله برای افزایش تولید برق در کشور تدوین کرده است تا به مرزهای عبور از بحران انرژی برسد.

عراق در ابتدای سال ۲۰۲۰ از اجرای طرح اتصال برق به ترکیه از مسیر اقلیم کردستان این کشور خبر داد.

افزون بر این بغداد در حال مذاکره با چند کشور حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی برای واردات برق است.

جمهوری اسلامی ایران اکنون مهم ترین و بزرگ ترین تامین کننده نیروی برق عراق است و این کشور در این سال ها برای تامین نیاز خود به واردات ۱۲۰۰ مگاواتی از ایران، متکی بوده است.

عراق نزدیک به دو دهه است که از کمبود انرژی رنج می برد، زیرا ۱۹ هزار مگاوات برق تولید می کند، در حالی که نیاز واقعی این کشور بیش از ۳۰ هزار مگاوات است.

وزارت برق عراق پیشتر از وجود طرحی برای آغاز تولید انرژی های تجدیدپذیر که از انرژی خورشیدی و باد تولید می شود، خبر داده بود و اعلام کرد که هدف از  این پروژه تولید بیش از هفته هزار مگاوات برق در کشور است.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین