کدخبر: 49556 تاریخ انتشار

مشوک‌های اروپا روسیه را نگران کرد!+جزییات

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو نگران استقرار موشک های میان برد و کوتاه برد در اروپا است.

مشوک‌های اروپا روسیه را نگران کرد!+جزییات
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، ریابکوف که مذاکره کننده ارشد هسته ای و موشکی روسیه است روز جمعه در گفت و گو با شبکه اول تلویزیون روسیه گفت: ما مسائل زیادی در مورد امکان استقرار موشک های کوتاه برد و میان برد در اروپا داریم. 

معاون وزیر امور خارجه روسیه از احتمال بروز بحران جدید در این عرصه خبر داد و گفت که روسیه نگران آن است که آمریکا آستانه استفاده از سلاح اتمی را کاهش دهد و برای این منظور آماده می شود.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد پیمانی است که در سال ۱۹۸۷میلادی  بین ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (و پس از فروپاشی شوروی با روسیه) امضا شد.

این پیمان در واشنگتن بین رییس ‌جمهوری ایالات متحده آمریکا رونالد ریگان و دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی میخائیل گورباچف در ۸ دسامبر ۱۹۸۷ امضا شد.  مجلس سنای ایالات متحده آمریکا این پیمان را در ۲۷ مه ۱۹۸۸ (میلادی)  تصویب کرد. این پیمان در ۱ ژوئن ۱۹۸۸ اجرایی شد.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد همه موشک‌های هسته‌ای و متعارف و سکوهای پرتاب آن‌ها را تا فاصله ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر (کوتاه‌برد) و ۱۰۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر (میان‌برد) از میان برد.

این پیمان، موشک‌های دریایی را پوشش نمی‌داد.  در مه ۱۹۹۱ (میلادی)، دو هزار و ۶۹۲ موشک نابود شد. به دنبال آن به مدت ۱۰ سال از سایت‌های هسته‌ای بازرسی شد.

دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا در ۲۱ اکتبر ۲۰۱۸ ادعا کرد که به دلیل نقض مکرر این پیمان توسط روسیه، آمریکا از پیمان مذکور بیرون می آید و در ۱ فوریه ۲۰۱۹ (میلادی)  ایالات متحده به طور رسمی از این پیمان خارج شد.  روسیه نیز در روز بعد اقدام مشابه انجام داد.

عرصه موشکی مهم ترین مورد اختلاف میان روسیه و آمریکا و متحدان غربی این کشور در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز پیشتر  ضمن هشدار به آمریکا و انگلیس گفت که اقدام های واشنگتن و لندن برای ایجاد زرادخانه جدید موشک های کوتاه و میان برد و استقرار موشک در مناطق جدید درجهان، ازسوی روسیه بدون پاسخ نمی ماند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
  • پاپ فرانسیس رهبر واتیکان روز شنبه در آتن با هشدار در باره تهدید پوپولیسم برای اروپا گفت که این قاره با خودخواهی های…