کدخبر: 43789 تاریخ انتشار

هشدار جدی روسیه درباره افغانستان داده شد

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خواستار مسدود شدن کانال های تحویل سلاح به تروریست ها در افغانستان شد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، لاوروف روز چهارشنبه در هفدهمین اجلاس سران سازمان های اطلاعاتی جامعه همسود در مسکو گفت: باید از وخامت بیشتر اوضاع انسانی در افغانستان که منجر به افزایش شمار مهاجران افغان به کشورهای اسیای مرکزی می شود، جلوگیری کرد.  

وی افزود: این نگرانی را که به نام پناهندگان شمار زیادی از عوامل و عناصر تروریستی و افراط گرا از مرزهای جنوبی به روسیه نفوذ می کنند را می پذیرم.

وزیر خارجه روسیه گفت: باید به سرعت همه کانال های ارسال محصولات نظامی را برای آنها (تروریستها و افراط گرایان در افغانستان) مسدود کرد.  

 به گفته لاوروف، همکاریها در چارچوب سازمان جامعه همسود، پیمان امنیت جمعی و سازمان همکاری شانگهای را افزایش داد. این موضوع در دیدار اخیر رهبران ما در اجلاس های ماه سپتامبر در دوشنبه پایتخت تاجیکستان مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.  

 لاوروف افزود: برخی کشورهای غربی به کشورهای آسیای مرکزی پیشنهاد برقراری همکاریهای دوجانبه در عرصه امنیتی تحت عنوان کمک برای رفع پیامدهای تحولات نظامی و سیاسی می کنند.  

وی ادامه داد: بدیهی است هر کشوری حق دارد سیاست خارجی خود را بطور مستقل و درجهت منافع ملی اش انتخاب کند. اما منفعت واقعی این گونه پیشنهادها و پیامدهای منفی در رابطه با آن برای ثبات منطقه همیشه تجزیه و تحلیل دقیق می طلبد.  

وزیر خارجه روسیه گفت: چنین آنالیزی از اوضاع را از طریق مکانیسم های همکاری منطقه ای بین کشورهای ما صحیح می دانم. این ابتکارات را همچنین باید با برنامه هایی که در چارچوب جامعه همسود داریم بسنجیم.

نکیلای پاتروشف دبیر شورای امنیت روسیه نیز امروز در اجلاس سازمان های اطلاعاتی جامعه همسود در مسکو گفت: سلاح های آمریکایی باقی مانده در افغانستان را خطرناک خواند و آن را به بمب ساعتی تشبیه کرد.  

 به گفته وی، سلاح های باقی مانده در افغانستان ممکن است به دست گروه های تروریستی همچون داعش و القاعده بیفتد که فعالیت آنها در روسیه ممنوع شده است.   

بر اساس اطلاعات رسانه های روسی، نیروهای آمریکایی که تا ۳۱ اوت افغانستان را ترک کردند بخش قابل توجهی از تسلیحات و جنگ افزارهای خود از جمله تعداد زیادی بالگردهای نظامی را برجای گذاشتند.

برخی منابع ارزش این تسلیحات را تا ۸۵ میلیارد دلار برآورد کرده اند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
  • پیرمرد متوهم که نیمه شب همسرش را در خواب کشته بود برای بررسی روانی به پزشکی قانونی فرستاده شد. اواخر شهریور امسال…