کدخبر: 43741 تاریخ انتشار

مقام اروپایی راهی آمریکا شد!/ هدف از این سفر چیست؟

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از اختلافات دیپلماتیک اخیر با آمریکا بر سر توافقنامه امنیتی و پرحاشیه آکوس، راهی واشنگتن شد تا شکاف به‌وجود آمده در روابط فراآتلانتیک را ترمیم کند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ از تارنمای اتحادیه اروپا، این نخستین سفر جوسپ بورل به آمریکا پس از روی کار آمدن دولت جدید در این کشور است. او در این سفر دو روزه قرار است با مقامات عالی‌رتبه آمریکا درباره روابط دو جانبه و تحولات بین‌المللی بحث و تبادل کند.

طبق برنامه اعلام شده او فردا (پنجشنبه) با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا درباره مسائل سیاست خارجی و توسعه همکاری‌های دوجانبه در زمینه مسائل بین‌المللی و امنیتی گفت‌وگو می‌کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین قرار است با کاتلین هیکس معاون وزیر دفاع آمریکا دیدار و در زمینه توسعه همکاری‌های دفاعی و امنیتی رایزنی کند.

اتحادیه اروپا در بیانیه خود آورده است که این سفر در ادامه تماس‌های بورل با وزیر امور خارجه آمریکا و اجلاس مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا در ژوئن گذشته است. اما بر کسی پوشیده نیست که این سفر در واکنش به اختلافات دیپلماتیک اخیر دو طرف بر سر پیمان امنیتی ایالات متحده با انگلیس و استرالیا موسوم به آکوس است.

چهارشنبه ۱۵ سپتامبر، رهبران سه کشور انگلیس، آمریکا و استرالیا در یک کنفرانس خبری مجازی از شکل گیری یک پیمان نظامی جدید معروف به پیمان «آکوس»(AUKUS) خبر دادند. «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا در این کنفرانس گفت طبق این پیمان تدابیری برای مسلح کردن استرالیا به زیردریایی اتمی در نظر گرفته شده است. نخست وزیر استرالیا «اسکات موریس» هم در این کنفرانس اعلام کرد قصد دارد این زیردریایی های اتمی را با کمک آمریکا و انگلیس در یکی از بنادر این کشور تولید کند.

اعلام پیمان نظامی بین این سه کشور بدون اطلاع قبلی به اتحادیه اروپا انجام شد. اتحادیه اروپا که در نظر داشت روز پنجشنبه، دقیقاً فردای کنفرانس خبری بایدن، جزئیات استراتژی دفاعی خود در اقیانوس آرام و هند را اعلام کند کاملاً غافلگیر شد. مقامات اتحادیه در بروکسل از تصمیم دیگری مبنی بر دور زدن دوباره آنها در مسائل استراتژیک خشمگین هستند.

بورل پیشتر پیمان آکوس را زنگ بیدار باش در روابط فراآتلانتیک خوانده بود. وی ۱۳ مهر گذشته با ایراد سخنانی در پارلمان اروپا افزود که آمریکا با خروج از افغانستان پیام روشنی را درباره چیدمان جدید اولویت‌های این کشور مخابره کرد و به این ترتیب ما باید خود را برای سازگاری با شرایط جدید کنیم.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین