کدخبر: 43586 تاریخ انتشار

تناقضات دولت موقت افغانستان در برابر جامعه جهانی

وزیر امور خارجه دولت موقت افغانستان در حالی مشتاق گسترش روابط خوب با جهان است که از اجرای تعهدات جدی درباره حقوق کودکان و زنان اجتناب می کند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ از خبرگزاری « رویترز » وزیر امور خارجه دولت موقت افغانستان بار دیگر به رغم درخواست های جامعه جهانی برای اجازه تحصیل تمامی کودکان در این کشور فارغ از جنسیت شان، از دادن هرگونه تعهد جدی برای اجازه تحصیل دختران سرباز زد. این درحالی است که دولت موقت افغانستان به دنبال راه هایی برای برقراری روابط خوب با جامعه جهانی است.

تقریبا پس از دو ماه که از سقوط دولت سابق افغانستان می گذرد، طالبان برای عبور از بحران های اقتصادی که با آن مواجه است به دنبال راه هایی برای ساختن روابط خوب با دیگر کشورهای جهان است. 

« امیر خان متقی » وزیر امور خارجه دولت موقت افغانستان در نشستی که توسط مرکز  مطالعات بشردوستانه در موسسه مطالعاتی دوحه برگزار شده بود گفت : « جامعه جهانی نیاز دارد تا همکاری با ما را آغاز کند.  با این اقدام ما می توانیم  ناامنی و بی ثباتی در افغانستان را متوقف کنیم و همزمان می توانیم با دنیا روابط خوب و مثبتی  برقرار کنیم.» 

او در ادامه افزود دولت موقت طالبان مدت کوتاهی است که قدرت را به دست گرفته و نمی توان از ما انتظار داشت ناگهان دست به اصلاحاتی بزنیم که جامعه جهانی در مدت ۲۰ سال در ان توفیقی نداشته است. ما به زمان نیاز داریم. 

با این وجود هنوز طالبان از صدور مجوز برای بازگشت دختران به مدارس  که یکی از کلیدی ترین مطالبات جامعه جهانی از این گروه است خودداری می کنند. ماه گذشته طالبان اعلام کرد از مقطع تحصیلی کلاس ششم به بالا تنها امکان تحصیل برای پسران وجود دارد. 

« آنتونیو گوتریش » دبیر سازمان ملل متحد در مصاحبه با خبرنگاران گفت طالبان تعهدات خود را برای ضمانت حقوق زنان و دختران زیرپا گذاشتند و بدون بازگشت زنان به جامعه هیچ راهی برای رویارویی با مشکلات اقتصادی یک کشور وجود ندارد. 

از سوی دیگر متقی درخواست کرد آمریکا بیش از ۹ میلیارد  دلار از دارایی های مسدود شده  افغانستان در بانک های خارج از این کشور  را  بازگرداند. وی همچنین تاکید کرد دولت موقت طالبان توانایی مقابله با گروه تروریستی داعش را که هفته گذشته در شهر « قندوز » دست به عملیات بمبگذاری انتحاری زده بود را دارد.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین