کدخبر: 43546 تاریخ انتشار

در روسیه

دوره پنج ساله مجلس آغاز شد!+جزییات

دوره جدید پنج ساله دومای روسیه (مجلس سفلای پارلمان روسیه) امروز شروع شد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، نمایندگان دوره هشتم دومای روسیه شامل ۴۵۰ نفر که به تازگی در انتخابات برگزیده شده اند امروز (سه شنبه) نخستین نشست پارلمان را برگزار کردند.

قرار است پنج فراکسیون دومای روسیه شامل جناح های حزب حاکم روسیه واحد، حزب کمونیست روسیه، حزب لیبرال دموکراتیک روسیه،  حزب "روسیه عادل"  و حزب "مردم جدید" رئیس دوما و معاونین وی و نیز روسای ۳۲ کمیسیون پارلمان را از طریق رای گیری انتخاب کنند. 

 نشست نخست دومای روسیه به ریاست والنتینا ترشکووا نخستین فضانورد زن جهان که از نظر سنی ارشدترین نماینده دوما محسوب می شود، برگزار شد و پس از آن سران فراکسیون های سخنانی را بیان کردند.

بعدازظهر امروز نمایندگان دوما در سالن گئورگفسکی کاخ کرملین با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار خواهند کرد. 

 دومای روسیه ۴۵۰ کرسی دارد و نمایندگان آن برای دوره پنج ساله انتخاب می شوند.  

انتخابات دومای روسیه روزهای ۱۷ تا ۱۹ ماه سپتامبر برگزار شد و ۱۴ حزب در آن شرکت کردند که از این احزاب پنج حزب با کسب آرای بیش از ۵ درصد به پارلمان راه یافتند. 

حزب "روسیه واحد" با کسب ۴۹.۸۲ درصد مجموع آرا پیروز انتخابات مجلس دومای روسیه شد.  

بعد از حزب "روسیه واحد"، حزب کمونیست روسیه  (۱۸.۹۳ درصد)، حزب لیبرال دموکراتیک روسیه (۷.۵۵ درصد)،  حزب "روسیه عادل" (۷.۴۶ درصد) و حزب "مردم جدید" ( ۵.۳۲ درصد) آرای انتخابات را کسب کردند.

ویچسلاو والودین که در دوره قبلی رئیس دومای روسیه بود در این دوره نیز از حزب روسیه واحد برای تصدی این پست نامزد شده است.

پیشتر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از ابقای والودین در مقام رئیس دوما حمایت کرده و به نمایندگان دوما توصیه کرده بود در صورتی که صلاح بدانند این شخص را برای ریاست دوما انتخاب کنند.

والودین با مجلس شورای اسلامی ایران روابط خوبی دارد و از طرف روسیه در آیین تحلیف سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران شرکت کرده بود.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین