کدخبر: 43407 تاریخ انتشار

سوریه از حق خود کوتاه نیامد+جزییات

وزیر امور خارجه و مهاجران سوریه بر حق این کشور در باز پس‌گیری «جولان» اشغالی و موضع ثابت دمشق در حمایت از حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین تاکید کرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، «فیصل مقداد» وزیر امور خارجه و مهاجران این کشور امروز (دوشنبه) در نشست «کشورهای عضو جنبش‌عدم تعهد» که در سطح مقامات بلندپایه این کشورها در بلگراد پایتخت صربستان برگزار شد، بر حق سوریه برای بازگرداندن جولان اشغالی و موضع محکم و اصولی دمشق در حمایت از حق فلسطینی‌ها برای تعیین سرنوشت خود و ایجاد کشور مستقل به پایتختی قدس و تضمین حق بازگشت آوارگان [ فلسطینی به سرزمین‌هایشان ] تاکید کرد.

وی با بیان اینکه آمریکا، فرانسه و بریتانیا (انگلیس) که قرار است حفاظت از صلح و امنیت بین‌المللی به آن‌ها سپرده شود، تفسیر خوبی از اصول جنبش‌عدم تعهد ندارند، افزود: این امر مستلزم آن است که کشورهای جنبش‌عدم تعهد، روابط تاریخی خود را به نفع کشورها و مردم فعال کنند. 

وزیر امور خارجه سوریه افزود: کشورهای جنبش‌عدم تعهد در ۶۰ سال قبل و از زمان تأسیس این جنبش، برای دستیابی به جهانی امن‌تر که در آن صلح و عدالت محقق شود و همکاری بر اساس احترام به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی کشورهای خود، توافق کرده‌اند. 

وی با اشاره به اینکه برخی کشورها برای اجرای برنامه‌های ژئوپلیتیک خود در سوریه و کل منطقه از ائتلاف موسوم به «ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم داعش»  استفاده می‌کنند، اظهار داشت که ترکیه اشغالگر نیز از آن برای اجرای جاه طلبی‌های استعماری خود استفاده کرد. 

مقداد خاطرنشان کرد: نظام ترکیه گروه‌های تروریستی را از سراسر جهان به منظور نابودی سوریه وارد [ این کشور ] کرده است و همچنین با قطع آب آشامیدنی یک میلیون شهروند در «حسکه» و کاهش ورودی رودخانه فرات، به تروریسم آبی مبادرت می‌روزد و باعث ایجاد فاجعه انسانی برای میلیون‌ها سوری شده است. 

وی با بیان اینکه سوریه با تمام قدرت با همه اشکال اشغالگری، تجاوز و تروریسم آمریکا، ترکیه و رژیم اسرائیل مقابله خواهد کرد، بار دیگر بر تلاش این کشور برای بازگرداندن سرزمین‌های اشغالی‌اش و ادامه مبارزه با تروریسم و ​​حمایت و حفظ سرزمین و مردم آن تاکید کرد.  

وزیر امور خارجه و مهاجران سوریه گفت: برخی کشورها تروریسم اقتصادی خود در سوریه را از طریق قانون موسوم به «قانون قیصر» (سزار) افزایش داده‌اند که بر زندگی مردم تأثیر می‌گذارد و مانع فعالیت‌های بشردوستانه و امدادرسانی سازمان‌های بین‌المللی فعال در سوریه می‌شود.  

وی بیان کرد که سوریه با شدیدترین عبارت‌ها تحریم‌های یکجانبه آمریکا و اتحادیه اروپا که برای دستیابی به اهداف و استفاده‌های سیاسی بر برخی از کشورهای جنبش‌عدم تعهد اعمال شده است را محکوم کرده است. 

جنبش غیرمتعهدها یا عدم تعهد یک سازمان بین‌المللی است که در سال ۱۹۶۱ میلادی در اوج جنگ سرد در بلگراد پایتخت یوگسلاوی تأسیس شد. هم اکنون ۱۲۰ کشور جهان عضو رسمی و ۱۷ کشور نیز عضو ناظر جنبش غیرمتعهدها هستند که می‌توان گفت، این جنبش، تقریباً بیش از دو سوم اعضای سازمان ملل متحد و ۵۵ درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهد.

 

اعتراض مردم جولان به اجرای هرگونه طرح اشغالگران در سرزمین‌هایشان  

مردم منطقه جولان سوریه با برگزاری تجمع اعتراض‌آمیز اجرای هرگونه برنامه و طرح اشغالگران صهیونیست در اراضی خود را رد کردند.  

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری سوریه (سانا)، مردم و ساکنان جولان اشغالی، امروز (دوشنبه) با برگزاری تجمع اعتراض‌آمیز در روستای «مسعده»، پایبندی خود به هویت عربی - سوری را بار دیگر اعلام کردند.  

این تجمع در اعتراض به برگزاری جلسه تحریک‌آمیز کابینه رژیم اشغالگر اسرائیل درباره جولان اشغالی مبنی بر گسترش عملیات شهرک‌سازی و ایجاد هفت هزار واحد جدید با هدف افزایش تعداد شهرک نشینان صهیونیست از ۴۰ به ۱۰۰ هزار نفر در چارچوب برنامه‌های این رژیم اشغالگر برای تغییر ویژگی‌های جمعیتی و جغرافیایی در جولان و همچنین در اعتراض به طرح ایجاد ۴۶ توربین [ بادی تولید برق ] در مساحت تقریبی ۶ هزار هکتار از اراضی روستاهای «مجدل شمس»، «عین قنیه»، «بقعاثا» و «مسعده» که نقض آشکار مصوبات سازمان ملل و منشور ملل متحد است، برگزار شد. 

رژیم اشغالگر صهیونیستی چند ماه قبل و پس از تصویب «کمیته برنامه ریزی» وزارت کشور این رژیم، پروژه ایجاد ۲۵ توربین بادی برای تولید انرژی الکتریکی در جولان اشغالی را تصویب کرد.   

طبق برنامه اشغالگران صهیونیست قرار است این پروژه در مساحت سه هزار و ۶۷۴ هکتار از زمین‌های کشاورزی روستاهای مجدل شمس، مسعده، بقعاثا و یک و نیم کیلومتر از روستاهای عین قنیه اجرا شود.  

پیش از این رژیم صهیونیستی قصد داشت با دادن رشوه به کشاورزان و فریب آن‌ها، زمین‌هایشان را به مدت ۲۵ سال جهت اجرای این طرح اجاره کند که با مخالفت کشاورزان و اهالی جولان اشغالی مواجه شد.  

بر اساس گزارش رسانه‌های محلی، رژیم اشغالگر صهیونیستی این پروژه را «ملی» می‌داند و پس از مخالفت کشاورزان به وزارت دارایی خود اجازه مصادره زمین‌ها، جاده‌ها و امکانات روستائیان جولان اشغالی را برای ایجاد این پروژه داده است که با اجرای آن مناطق زیادی از زمین‌های کشاورزی مردم منطقه و سوریه از بین خواهد رفت.  

بلندی‌های جولان همواره بخشی از خاک سوریه از زمان استقلال این کشور بوده است و اقدام رژیم صهیونیستی در اشغال این بلندی‌ها در جریان جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در ژوئن سال ۱۹۶۷، تغییری در وضعیت تاریخی و نیز حقوقی بلندی‌های جولان نمی‌دهد.  

گرچه رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۸۱ میلادی قوانین داخلی خود را به این منطقه تسری داد که از نظر حقوقی، به منزله انضمام اعلام نشده آن به خاک فلسطین اشغالی بود، اما جامعه بین‌المللی هیچگاه این اقدام را به رسمیت نشناخته و بلندی‌های جولان را همچنان اراضی اشغال شده در جنگ تلقی می‌کند.

در این پیوند یک منبع رسمی در وزارت امور خارجه سوریه امروز در گفت و گو با سانا ضمن محکوم کردن اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر افزایش تعداد ساکنان شهرک های صهیونیست نشین در جولان اشغالی گفت: این اظهارات نشاندهنده ماهیت توسعه طلبانه رژیم غاصب صهیونیستی و نقض آشکار قطعنامه های سازمان بین الملل در باره وضعیت حقوقی جولان اشغال شده سوریه است.

وی با بیان اینکه چنین اظهارات و سیاست های تجاوزکارانه نمی تواند این حقیقت جاودان که جولان، عربی و سوری بوده و خواهد بود و به ناچار در کوتاه یا بلند مدت به سرزمین مادری خود باز خواهد گشت و همه اقدامات مقامات رژیم اسرائیل باطل و از لحاظ قانونی فاقد اثر هستند را تغییر دهد.

این منبع در پایان گفت: مردم عرب سوریه و ارتش شجاع آنها که گروه های تروریستی به عنوان ابزارهای رژیم غاصب صهیونیستی را شکست دادند و بیشتر از گذشته  برای آزادسازی جولان سوریه از یوغ اشغالگران و خنثی کردن تمام برنامه ها و اهداف تجاوزکارانه رژیم اشغالگر اسرائیل مصمم تر و با اراده هستند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین