کدخبر: 43380 تاریخ انتشار

مهاجران افغان در راه ایران سازمان ملل را نگران کرد

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در هشداری به کشورها اعلام کرد در صورتی که کشورها کمک های وعده داده شده به افغانستان را عملی نکنند موج جدیدی از پناهجویان به مرزهای ایران و پاکستان سرازیر می شوند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان،رسانه های افغانستان امروز (دوشنبه)به نقل از آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد اضافه کردند بحران اقتصادی در افغانستان می تواند موج تازه ای از مهاجرت را در پی داشته باشد و  مهاجران به طرف کشورهای ایران و پاکستان روی آورند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل در ادامه این گزارش اضافه کرد کمبود منابع مانع تلاش  های این آژانس برای جلوگیری از بحران اقتصادی در افغانستان می شود.

 طلوع نیوز نیز در گزارشی با اعلام افزایش مهاجرت پناهجویان افغان به ایران اضافه کرد تعداد مهاجران به ایران نسبت به ماه گذشته  از  مرز نیمروز  چهار برابر افزایش یافته  است.

در ادامه این گزارش اضافه شده است  بیکاری،فقر روزافزون و گرسنگی باعث شده است که تعداد زیادی  از افغان ها به سوی  مرز ایران حرکت کنند اما چندروز است که تعداد زیادی  از  این افراد موفق به ورود به خاک ایران نشده اند.

براساس اعلام آژانس پناهندگان سازمان ملل با آغاز جنگ داخلی در  افغانستان ،ایران و پاکستان مقصد اصلی پناهجویان افغان  بوده اند .

درادامه این گزارش آمده است  در پایان سال ۲۰۱۹ مقصد نیمی از پناهجویان پاکستان و حدود یک سوم (۹۵۰ هزار نفر) ایران بوده است.

بر اساس برخی از برآوردها بیش از دو میلیون فرصت شغلی را افغان ها در ایران در اختیار دارند و برآورد می‌شود که سالانه سه تا چهار میلیارد یورو از این طریق از کشور خارج می‌شود.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین