کدخبر: 43005 تاریخ انتشار

خواسته جدید چین از آمریکا مطرح شد

چین روز شنبه اعلام کرد که ایالات متحده را تحت فشار قرار داده است تا تعرفه های اعمال شده بر کالاهای چینی را که در دولت ترامپ مصوب شده بود، حذف کند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ از رسانه های چین، «لیو هه» معاون نخست وزیر چین و عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست این کشور و رئیس طرف چینی در گفتگوی های جامع اقتصادی چین-آمریکا، امروز شنبه تماسی تصویری با «کاترین تای» نماینده تجاری آمریکا برقرار کرد. دو طرف در جریان این گفتگوی تصویری به تبادلاتی عملگرایانه و صریح و سازنده در سه زمینه پرداختند.

بر اساس این گزارش، اول اینکه در این گفتگو تاکید شد که روابط تجاری و اقتصادی چین - آمریکا از اهمیت بسیار بالایی برای دو کشور و کل جهان برخوردار است و همکاری و تبادلات اقتصادی و تجاری دو جانبه میان پکن و واشنگتن باید تقویت گردد.

دومین نکته ای که در گفتگوی تصویری معاون نخست وزیر چین و نماینده تجاری آمریکا به آن پرداخته شد، تبادل دیدگاه دو طرف در زمینه اجرای توافق تجاری و اقتصادی چین و آمریکا بود.

این دو مقام ارشد چین و آمریکا در ادامه، نگرانی های اصلی اشان را بیان کردند و در زمینه حل و فصل نگرانی های قانونی و مشروع دو طرف از طریق مشورت به توافق رسیدند.

«لیو هه» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین اظهاراتی را در ارتباط با لغو تعرفه های مازاد و تحریم علیه چین بیان کرد و به تشریح موضع خود در زمینه هایی از جمله الگوی توسعه اقتصادی چین و سیاست صنعتی این کشور پرداخت.

معاون نخست وزیر چین و نماینده تجاری آمریکا در این گفتگوی تصویری در زمینه ادامه تعامل با حفظ برابری و احترام متقابل توافق کردند تا از این طریق شرایط مطلوبی برای توسعه سالم روابط تجاری و اقتصادی دو جانبه میان دو کشور و نهایتا احیای اقتصاد جهان فراهم گردد.

چین و آمریکا در ژانویه سال گذشته میلادی (۲۰۲۰) فاز اول توافق تجاری را به عنوان بخشی از کاهش مرحله ای جنگ تعرفه ای بین دو اقتصاد بزرگ دنیا از سال ۲۰۱۸ میلادی امضا کردند؛ طبق این توافق چین در طول یک بازه زمانی دو ساله از تاریخ اول ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۱، خدمات و کالاهای آمریکایی بیشتری به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار و از جمله ۳۲ میلیارد دلار محصولات کشاورزی آمریکا را خریداری خواهد کرد.

طبق داده های وارداتی چین، خرید محصولات کشاورزی تحت پوشش این توافق از آمریکا توسط چین تا آگوست سال جاری میلادی (۲۰۲۱)، ۹۲ درصد از هدف تعریف شده در فاز اول توافق تجاری میان این دو کشور را محقق ساخته و این در حالیست که داده های صادراتی آمریکا، ارائه شده از سوی ردیاب مؤسسه اقتصاد بین المللی پیترسون، نشان می دهد که ۸۹ درصد از هدف تعریف شده در توافق فوق بین پکن و واشنگتن جهت خرید کالاهای آمریکایی توسط چین تاکنون محقق گشته است.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین