کدخبر: 42925 تاریخ انتشار

واکنش پکن به برخورد زیردریایی هسته ای آمریکا با شی ناشناس در دریای چین

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به برخورد زیردریایی هسته ای آمریکا با شی ناشناسی در دریای چین، از آمریکا خواست جزییات این حادثه از جمله مکان، هدف سفر و امکان نشت مواد هسته ای و آسیب های ناشی از آن به محیط دریایی را تشریح کند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، «جائو لی جیان» روز شنبه در بیانیه ای تاکید کرد: آمریکا از مدت ها پیش به بهانه آزادی کشتی رانی ناوهای جنگی خود را به آب های دریای جنوبی اعزام می کند و این علت اصلی وقوع حادثه یاد شده به شمار می رود. این عملکرد آمریکا تهدید جدی برای صلح و ثبات منطقه است.

رسانه های آمریکا چندی پیش از برخورد یک زیردریایی هسته ای آمریکا با شی ناشناسی در آب های دریای جنوبی در روز ۲ اکتبر خبر داده بودند.

وی افزود: آمریکا عمدا زمان این حادثه را دیر اعلام کرده و قصد پنهانکاری و عدم شفافیت سازی داشته، این اقدامی غیر مسوولانه است. چین و کشورهای حاشیه دریای جنوبی نسبت به حقیقت حادثه و نیت آمریکا بسیار تردید دارند.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین خاطر نشان ساخت: تصمیم اخیر آمریکا و انگلیس درباره همکاری با استرالیا در ساخت زیردریایی هسته ای، با خطرهای جدی برای تکثیر سلاح هسته ای همراه بوده و سبب رقابت تسلیحاتی شده و تخریب ساخت منطقه عاری از سلاح هسته ای در آسیای جنوب شرقی، میزان وقوع حوادث هسته ای در منطقه را افزایش می دهد.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین