کدخبر: 42869 تاریخ انتشار

دیدار مهم با نمایندگان طالبان انجام می‌شود+جزییات

خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داد که یک هیات از ایالات متحده با نمایندگان طالبان در دوحه دیدار خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ از رویترز، این دیدار سطح بالا در روز شنبه و یکشنبه پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، اولین دیدار رو در رو به حساب می‌آید. 

ه گفته مقام های آمریکایی، این هیات سطح بالای آمریکا شامل مقام های وزارت خارجه، جامعه اطلاعاتی و آژانس توسعه بین الملل ایالات متحده با طالبان در راستای تضمین ادامه مسیر امن برای خروج شهروندان آمریکایی و دیگران از افغانستان و همچنین آزادی مارک فرریش شهروند ربوده شده این کشور گفتگو می‌کنند.

این مقام های آگاه اعلام کردند که یکی دیگر از اولویت‌های اصلی تعهد طالبان نسبت به این است که اجازه ندهد تا افغانستان بار دیگر به بستری برای رشد القاعده یا دیگر افراط گرایان تبدیل شود و راه دستیابی به کمک بشردوستانه بهبود پیدا کند.

زلمی خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان که مسئولیت گفتگو با طالبان و مذاکرات صلح را بر عهده داشت این هیات را همراهی نخواهد کرد.

مقام های آمریکایی گفتند که تیم آمریکایی شامل تام وست معاون نماینده ویژه وزارت خارجه و سارا چارلز مقام آژانس توسعه بین الملل ایالات متحده است و از طرف طالبان مقامات کابینه حضور خواهند یافت.

یک مقام ارشد آمریکایی توضیح داد:این ملاقات ادامه تعاملات عملگرایانه با طالبان است که ما در مورد موضوعات منافع ملی مهم داشتیم.

این مقام آگاه مدعی شد: این ملاقات برای به رسمیت شناختن یا اعطای مشروعیت به طالبان نیست. همچنان تاکید می‌کنیم که هر مشروعیتی باید از طریق اقدامات خود طالبان به دست آید.

اشغال ۲۰ ساله افغانستان توسط آمریکا در نهایت در ماه اوت با پایان عملیات خروج نیروهای آمریکایی از این کشور پایان یافت. واشنگتن با قدرت گرفتن طالبان بیش از ۱۲۴ هزار نفر از جمله شهروندان آمریکا، افغانستان یا دیگر کشورها را از افغانستان خارج کرد.  اما هزاران نفر از افغانی‌های باقی مانده متحد آمریکا در خطر اعدام توسط طالبان هستند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین