کدخبر: 42733 تاریخ انتشار

«سیا» بیخیال ایران شد/ شروع برنامه جدید علیه چین آغاز شد

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اعلام کرد یک مرکز ماموریتی چین ایجاد می‌کند تا بر خطرات امنیت ملی آمریکا که از سوی چین نشات می‌گیرند، متمرکز شود.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ از رسانه های آمریکا، سازمان سیا روز پنجشنبه به وقت محلی اعلام کرد این گروه جدید برای مقابله کامل سازمانی و رسیدگی به چالش‌های جهانی از سوی چین به عنوان رقیب کلیدی آمریکا تشکیل می‌شود.

ویلیام جی برنز رییس سازمان سیا گفت مرکز ماموریت چین کار جمعی ما برای مقابله با مهمترین تهدید ژئوپولیتیکی برای آمریکا در قرن بیست و یکم که دولت چین است، تقویت خواهد کرد.

وی در عین حال گفت که سازمان سیا تمرکز خود بر روسیه، کره شمالی و ایران و همچنین مبارزه با تروریسم را حفظ  خواهد کرد.

به گزارش نیویورک پست، مرکز ماموریت چین بخشی از سازماندهی مجدد سازمان سیا است که در آن مراکز ماموریتی برای ایران و کره شمالی به گروه‌های موجود که هر کشور را پوشش می‌دهند تقسیم می‌شوند.

مراکز ماموریتی برای ایران و کره شمالی در دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین آمریکا در سازمان سیا ایجاد شدند.

سازمان سیا همچنین قصد دارد برای گسترش سریع فعالیت‌های مراکز ماموریتی خود، روند استخدام افراد را در این مراکز تسهیل کرده و افراد بیشتری با دانش زبان‌های هدف از جمله چینی به کار گیرد.

روزنامه نیویورک تایمز نیز نوشت که برنز دو اقدام مایک پمپئو رئیس پیشین سیا در دوره ترامپ مبنی بر ایجاد مراکز کره شمالی و ایران را تغییر می دهد.این گروهها به مراکز منطقه ای تبدیل می شوند و بر خاورمیانه و شرق آسیا متمرکز می شوند.

به گزارش این رسانه آمریکایی، با پایان کار مرکز ایران در سیا، مایکل دی آندره رئیس این مرکز نیز  بازنشسته می شود .

بر اساس این گزارش، انتصاب دی آندریا در دولت ترامپ که سابقه طولانی علیه القاعده و اهداف تروریستی دارد، نشانی از رویکرد سختگیرانه علیه ایران بود و در سیا به ایجاد یک رویکرد قوی تر علیه تهران کمک کرد.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین