کدخبر: 38379 تاریخ انتشار

شاهزاده، آمریکایی‌ها را پیچاند!

در پی خروج ناگهانی نیروهای آمریکایی از افغانستان و نگرانی اعراب از پایبند نبودن واشنگتن به تعهداتش موجب شد تا ولیعهد سعودی دیدارش با وزیر دفاع آمریکا را به تعویق اندازد.

بیشتر بخوانید:

به منیبان؛ به نقل از رسانه‌های عربی منطقه، «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا که برای قدردانی از همپیمانان عربش سفر برنامه‌ریزی شده‌ای را در هفته گذشته انجام داده بود، موفق به دیدار با «محمد بن سلمان» ولیعهد و وزیر دفاع سعودی نشد.

کشورهای عربی که از بدعهدی آمریکا در قبال متحدانش و خروج ناگهانی از افغانستان شوکه شده‌اند، از بدعهدی‌های واشنگتن نگران شده و در تلاش برای بازنگری در سیاستهای دفاعی خود هستند.

آستین وزیر دفاع آمریکا که هفته گذشته سفری را برای ملاقات با مقامات کشورهای کویت، قطر، بحرین و عربستان تدارک دیده بود، با مخالفت بن سلمان جهت دیدار مواجه شد.

هر چند طرفهای سعودی اعلام کرده‌اند که این دیدار به دلیل مشغله کاری بن سلمان به تعویق افتاده، اما نگرانی سعودیها از عهدشکنی‌های آمریکا به شدت افزایش یافته است.

آمریکا در آخرین حرکت خارج از چارچوب توافقات با سعودیها، سامانه‌های دفاع هوایی «تاد» و «پاتریوت» را از خاک عربستان خارج کرده است.

به گزارش رسانه‌های عربی منطقه، آستین وزیر دفاع ایالات متحده که قرار بود هفته گذشته دیداری با بن سلمان ولیعهد سعودی داشته باشد، گفته که امیدوار است به زودی این دیدار انجام پذیرد.

«جان کربی» سخنگوی پنتاگون نیز دیروز در این ارتباط ادعا کرد که سفر وزیر دفاع ایالات متحده به سعودی، به‌دلیل «پر بودن» برنامه دیدارهای طرف سعودی به تاخیر افتاده است.

خبرگزاری فرانسه نیز اعلام کرد، سفر آستین به سعودی با عجله برنامه‌ریزی شده بود که قرار است به‌زودی برای دیدار وزیر دفاع آمریکا از سعودی برنامه‌ریزی مجدد انجام شود.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا افزود: امیدوار بودیم وزیر دفاع ایالات متحده با ولیعهد سعودی که سمت وزیر دفاع را نیز بر عهده دارد، دیدار کند، ولی این دیدار انجام نشد. وی افزود که سعودی شریک و متحد مهم ما در منطقه است.

کربی با اشاره به این که «سفر وزیر دفاع لغو نشده، بلکه به تاخیر افتاده است»، خاطرنشان کرد: در حال برنامه‌ریزی مجدد برای این سفر مهم هستیم.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین