کدخبر: 38360 تاریخ انتشار

اردوغان بازهم حاشیه‌ساز شد

موافقان و مخالفان رئیس جمهور ترکیه در مورد کتاب او به نام «دنیایی عادلانه تر میسر است»، دیدگاه‌های متفاوت و متناقضی دارند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ رسانه های طرفدار حزب حاکم ترکیه در چند روز گذشته، به شکل گسترده، اقدام به معرفی کتابی کرده اند که توسط رجب طیب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه و رئیس جمهور ترکیه نوشته شده است.

موافقان و مخالفان رئیس جمهور ترکیه در مورد کتاب او به نام «دنیایی عادلانه تر میسر است»، دیدگاه های متفاوت و متناقضی دارند.

کتاب اردوغان موافقان و هواداران سینه چاکی دارد که معتقدند یکی از بهترین کتاب های عمر خود را خوانده اند، مخالفین و منتقدینی دارد که نخوانده آن را به چالش کشیده اند و دسته دیگری نیز هستند که معتقدند اساساً رجب طیب اردوغان، توان کتاب نوشتن ندارد و حتماً دستور داده آن را برایش بنویسند.

قرار است کتاب اردوغان به زودی به زبان های انگلیسی، فرانسوی، روسی، آلمانی، عربی و اسپانیولی، ترجمه و چاپ شود و درآمدهای عاید از فروش این کتاب، به حساب ستاد مبارزه با حوادث غیرمترقبه، واریز شود.

 

مبنای اصلی ایده کتاب اردوغان

نام کتاب اردوغان، برگرفته از شعار قدیمی اوست که در چند سال اخیر، بارها در سخنرانی های داخل و بین المللی، آن را بر زبان آورده و گفته است: «دنیا از 5 بزرگ تر است».

منظور اردوغان از این شعار، به چالش کشیدن مکانیسم تصمیم گیری در سازمان ملل متحد و بی عدالتی و تبعیض در اعطای حق وتو به 5 کشور قدرتمند عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل است.

اردوغان حالا این شعار را بسط داده و معتقد است که با اعمال برخی تغییرات مهم در ساختار سازمان ملل و شورای امنیت و همچنین توجه به مفاهیمی همچون عدالت، مبارزه با فقر و حمایت از مظلومین، می توان جهان را به شکلی عادلانه تر و انسانی تر اداره کرد.

 

اردوغان و کتاب

رئیس جمهور ترکیه، علاقه وافری به کتاب دارد و به دستور او در کاخ ریاست جمهوری، یک کتابخانه بسیار بزرگ ساخته شده که در ترکیه کم نظیر است. او همچنین عاشق ادبیات است و علاقه ویژه ای به اشعار دینی، حماسی و ملی گرایانه دارد. او یک بار به خاطر خواندن یک شعر دینی به زندان افتاده است.

کشور ترکیه , 

اردوغان صدا و لحن و اجرای خوبی برای دکلمه شعر دارد و علاوه بر این، خطیب توانمندی است که در میادین حزبی و سیاسی، کم نظیر است. او اشعار و ضرب المثل های فراوانی حفظ کرده، صدای خوبی برای تلاوت قرآن دارد، احادیث روایات فراوانی حفظ کرده و اهل کلام است. اما تا به حال، نشانه ای از اشتیاق اردوغان برای نوشتن، دیده نشده بود.

برخلاف سیاستمدارانی همچون داود اوغلو، ابراهیم کالن و دیگران که به طور مرتب اهل مقاله نویسی هستند، اردوغان در این وادی گامی برنداشته و شاید به همین دلیل است که مخالفین، اصالت کتاب او را به چالش کشیده اند.

اردوغان چند روز پیش در شهر قهرمان مرعش، مهمان جمعی از جوانان علاقه مند به شعر و ادبیات بود. در آن جلسه، جوانی از اردوغان پرسید: آیا خود شما هم شعر می سرایید؟ اردوغان در پاسخ گفت که هیچگاه شعر ننوشته است. اما اشعار فراوانی می خواند و همراه با همسرش امینه هم زندگی زیبایی دارد که شبیه شعر است.

 

کتابی برای سفر به آمریکا؟

احمد تاکان نویسنده روزنامه کورکوسوز ترکیه در یک تحلیل مفصل مدعی شده که این کتاب توسط اردوغان نوشته نشده است. او معتقد است:«کتابی را با امضای رئیس جمهور به مردم معرفی کرده و آن را به بازار فرستاده اند. این کتاب توسط «مرکز مطالعات سیاسی – اقتصادی» (SETA) نوشته شده است. چرا؟ چون در مقطع فعلی، قصد دارند از این کتاب استفاده تبلیغاتی و وانمود کنند که سفر آتی اردوغان به آمریکا، سفر مهمی است».

بنیاد مطالعاتی ستا که به گفته احمد تاکان، کتاب اردوغان را نوشته، به عنوان یکی از نهادهای فکری تحت امر حزب عدالت و توسعه شناخته می شود که افرادی همچون پروفسور برهان دوران و ابراهیم کالن، از دل آن بیرون آمده اند و در حال حاضر، چندین مدیر و مشاور این مرکز مطالعاتی، مشاور ارشد نهاد ریاست جمهوری ترکیه هستند.

 

آیا ترکیه ای عادلانه تر میسر است؟

یکی از مفاهیمی که توسط مخالفین اردوغان مورد توجه قرار گرفته «عدالت» است. اردوغان نام کتاب خود را گذاشته: «دنیایی عادلانه تر، میسر است».

اما متتقدین اردوغان، این اسم را به چالش کشیده و پرسیده اند:« آیا ترکیه ای عادلانه تر ممکن و میسر است؟» خانم موهدان ساغلام از تحلیل گران پایگاه تحلیلی گازته دیوار نوشته است: وقتی کتاب اردوغان را می خوانید، می بینید که برخی از انتقاداتی که علیه ساختار سازمان ملل متحد مطرح شده، همین حالا در داخل کشور ما یعنی در ترکیه، بخشی از زندگی روزمره ماست و مداوماً آنها را تجربه می کنیم. به عنوان مثال، وقتی از عدالت و برابری صحبت می شود، بهتر نیست اردوغان به یاد بیاورد که شکاف بین قانون و عدالت در ترکیه تا چه اندازه شکل گرفته است؟ تبعیضی که پناهندگان در ترکیه با آن روبرو می شوند، یک واقعیت تلخ نیست؟ این واقعیت که 5 پیمانکار یا شرکت وابسته به حزب حاکم، در کانون تمام پیروزهای اقتصادی پردرآمد کشور هستند، شبیه همان 5 کشور قدرتمند شورای امنیت نیست؟  فساد مالی، تبعیض و بی عدالتی در توزیع منابع و درآمدها به اوج  رسیده و علاوه بر تبغیض جنسیتی و شکاف طبقاتی، به سطح وحشتناکی از بی عدالتی و نابرابری رسیده ایم. آیا باید از کنار این ها گذشت؟»

علاوه بر تحلیل ها و مطالبی که از سوی روزنامه نگاران و ستون نویس ها در مورد کتاب رئیس جمهور ترکیه منتشر شده، در فضای مجازی نیز، نظرات و پست های فراوانی در این مورد منتشر شده است.

تحلیل محتوای واکنش های گسترده ای که به کتاب اردوغان وجود دارد، نشان دهنده این واقعیت است که دامنه مخالفین و منتقدین اردوغان و حزب او گسترده تر شده و بخش زیادی از این مساله، ریشه در این واقعیت دارد که حزب حاکم ترکیه در چند سال اخیر، گرفتار مسائل و مشکلاتی شده که در گذشته از آنها انتقاد می کرد.

به باور سران احزاب سیاسی مخالف اردوغان، حزب عدالت و توسعه، روزگاری برای مبارزه با فقر و فساد مالی سر برآورد و دفاع از آزادی و عدالت را به عنوان شعارهای کانونی خود مطرح کرد، اما حالا از این اهداف و شعارها دور شده و در نتیجه شانس چندانی برای تداوم حیات سیاسی خود ندارد.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین