کدخبر: 37888 تاریخ انتشار

نگرانی جدید روسیه ردباره افغانستان!+ جزییات

وزیر امور خارجه روسیه از احتمال ورود خیل عظیمی از پناهجویان افغان به کشورهای همسایه ابراز نگرانی کرد و از کشورهایی که زمینه‌ساز بروز این بحران انسانی شده‌اند خواست تا به دنبال راه‌حلی برای این مسئله باشند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، خبرگزاری تاس نوشت که سرگئی لاوروف دیشب (۲۰ شهریور) و پس از مذاکره با محمد بن عبدالرحمان آل ثانی همتای قطری خود در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: باید تلاش همه کشورهای دخیل در وضعیت کنونی و در وهله اول کشورهایی که موجب بحران انسانی در افغانستان شده‌اند، یافتن راه‌حلی برای مسئله پناهجویان باشد.

وی افزود: پیامدهای انسانی آنچه رخ داده بسیار حزن‌آور است. ما نیز از تهدید هجوم خیل فزاینده پناهندگان از افغانستان به کشورهای همسایه نگرانیم. اکثر این پناهجویان تلاش خواهند کرد تا به اروپا راه یابند، اما قطعاً همزمان مشکلات قابل توجهی را برای کشورهایی که ممکن است به صورت ناخوانده به آنجا برسند، ایجاد کنند. ما بر لزوم حل این مشکل در اسرع وقت تأکید کردیم و بسیار مهم است که از توانمندی‌های همه کشورهای دخیل و پیش از همه کشورهایی که سیاست‌های آنها در افغانستان منجر به این تحول غم‌انگیز شده، استفاده شود.

در ادامه این نشست خبری، لاوروف گفت که روسیه و قطر بر آغاز مجدد مذاکرات فلسطینیان و اسرائیلی‌ها برای دستیابی به یک توافق جامع اصرار دارند. وی تأکید کرد که مشکل فلسطین نباید به حاشیه رانده شود و مسکو همیشه از این «موضع اصولی» دفاع کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین ابراز امیدواری کرد که کمیته قانون اساسی سوریه در اسرع وقت جلسات خود را با حضور دولت و مخالفان از سرگیرد.

لاوروف افزود: ما بر ضرورت ارائه کمک‌های بشردوستانه به سوری‌ها و کمک به آنها برای بازسازی زیرساخت‌های غیرنظامی آسیب دیده از جنگ، بدون سیاسی کردن موضوع تأکید کردیم.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین