کدخبر: 29945 تاریخ انتشار

منحنی صعودی مهاجرت غیرقانونی به انگلیس از مسیرکانال مانش

تاره‌ترین آمار رسمی منتشر شده نشان می‌دهد که به رغم سختگیرانه‌تر شدن مقررات مهاجرتی در انگلیس، شمار افرادی که روز دوشنبه (۲۸ تیر ۱۴۰۰) به صورت غیرقانونی از مسیر پر خطر کانال مانش وارد این کشور شده‌اند به بالاترین سطح رسید.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، وزارت کشور انگلیس اعلام کرد که دیروز (دوشنبه) ۴۳۰ مهاجر اعم از کودکان و زنان در سواحل جنوبی انگلیس توسط ماموران مرزی دستگیر شده‌اند. روز قبل از آن (یکشنبه) هم ۲۴۱ نفر سوار ۸ قایق بادی به انگلیس مهاجرت و بازداشت شدند.

بنابر گزارش‌ها از ابتدای امسال (میلادی) تاکنون حدود ۸ هزار نفر سوار بر ۳۴۵ قایق به صورت غیرقانونی به انگلیس مهاجرت کرده‌اند. آخرین باری که این رقم به ۴۱۶ هزار نفر رسید سپتامبر پارسال بود که یک رکورد تازه بشمار می‌رفت.

وزارت کشور انگلیس می‌گوید که اقدامات قابل توجهی را برای مقابله با معضل مهاجرت غیرقانونی صورت داده است. این وزارت‌خانه فروردین گذشته در نظام مهاجرتی تغییراتی را اعمال کرد که اعطای پناهندگی به افرادی که به صورت غیر قانونی وارد این کشور می‌شوند سخت تر شود. به گفته پریتی‌پتل وزیر کشور انگلیس، افرادی که غیر قانونی وارد انگلیس می‌شوند از حقوق یکسان با افرادی که قانونی وارد شده‌اند برخوردار نخواهند بود.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از پناهندگان از جمله زنان و کودکان در مسیر رسیدن به انگلیس جان خود را از دست‌داده‌اند مدعیست که نظام جدید پناهندگی، سریع‌تر و عادلانه‌تر عمل خواهد کرد و از افراد اسیب‌پذیر بهتر حمایت می‌کند.

وزیر کشور انگلیس با بیان اینکه راه پیشگیری از مرگ پناهندگان جلوگیری از تجارت انسان است ادعا کرده که تدابیر جدید دولت لندن، مسیر امن و قانونی برای مهاجرت به این کشور ایجاد کرده است. «به این ترتیب اگر شما از طریق یک کشور امن که می توانستید تقاضای پناهندگی کنید به صورت غیر قانونی وارد انگلیس شدید، در واقع برای فرار از یک خطر فوری پناهنده نیستید، بلکه انگلیس را به عنوان مقصد خود برگزیده‌اید.»

این لایحه هم‌اکنون در پارلمان انگلیس در دست بررسی قرار دارد و اگر مصوب شد، مهاجرت غیرقانونی عمدی به انگلیس جرم تلقی و حداکثر مجازات برای آن ۴  سال در نظر گرفته شده است.

این درحالیست که کنشگران و فعالان حقوق بشری طرح پیشنهادی انگلیس را «غیر انسانی» خوانده و مشابه سیاست‌های رئیس جمهوری سابق آمریکا دانسته و نسبت به تکرار سرنوشت دونالد ترامپ هشدار دادند. ترامپ در ۴ سال ریاست جمهوری آمریکا، شدیدترین سیاست‌های مهاجرتی را علیه کشورهای عموما مسلمان به اجرا گذاشت.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین