کدخبر: 29464 تاریخ انتشار

طالبان این افراد را مجبور به خارج شدن از افغانستان می‌کند!+جزییات

پایگاه خبری "اورآسیا ریویو" روز شنبه در گزارشی نوشت:طالبان قرقیزهای منطقه « واخان » افغانستان را وادار به فرار به تاجیکستان کرده است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ از پایگاه خبری « اورآسیا ریویو » هیچ مردمی در سراسر جهان به اندازه قرقیزهای افغان در منطقه « واخان » ایالت « بدخشان » مجبور به جنگ و فرار نشدند.  این گروه ابتدا در سال های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ در قیام « باسماچی » با شوروی جنگیدند و سپس به چین گریختند و تا زمانی که کمونیست ها به قدرت رسیدند آنجا ماندند. با هجوم شوروی در سال ۱۹۷۹ به افغانستان آنها مجبور  به فرار به سمت  پاکستان شدند. 

این گروه به دو بخش تقسیم شد : هزار نفر به آلاسکا رفتند اما مجبور به ترک آنجا و رفتن به سمت شرق ترکیه و دریاچه وان شدند. ۳۰۰ نفر از آنان نیز به منطقه « واخان » بازگشتند و امیدوار بودند تا قرقیزستان آنها را بپذیرد اما بیشکک آمادگی پذیرفتن آنها را نداشت. حالا این گروه با نفوذ طالبان به منطقه وادار به ترک خانه هایشان شدند و این بار به تاجیکستان گریختند. 

به گفته دولت تاجیکستان، ۷۷ نفر از این گروه شامل ۲۶ مرد، ۲۰ زن و ۳۱ کودک به همراه هزار و ۳۰۰ راس دام وارد خاک این کشور شدند و « دوشنبه » در مناطق روستایی « گورنو- بدخشان »  آنها را اسکان داده است. 

طالبان فشار بر قرقیزها برای ترک افغانستان را رد کرده است.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین