کدخبر: 29458 تاریخ انتشار

در آفریقای جنوبی؛

خشونت‌ها بالا گرفت/212 نفر کشته و بیش از 2500 نفر بازداشت شدند!

خشونت‌ها در آفریقای جنوبی، که در پی زندانی شدن جاکوب زما رئیس جمهوری پیشین این کشور از نهم ژوئیه / ۱۸ تیر آغاز شده، به گفته مقامات تاکنون به کشته شدن ۲۱۲ نفر منجر شده و دستگیری بیش از ۲۵۰۰ نفر را به دنبال داشته است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، اعتراض‌های خشونت‌آمیز به زندانی شدن زوما در حالی روز جمعه هشتمین روز خود را هم پشت سر گذاشت که رئیس جمهوری آفریقای جنوبی مدعی است این ناآرامی‌ها و غارت‌ها در اثر تحریک و با برنامه‌ریزی قبلی رخ داده است.  او می‌گوید اقدام‌های خشونت‌بار توسط افرادی صورت گرفته است که قصد تحریک برای شورش را دارند.

«سیریل رامافوسا» که برای نخستین بار از زمان آغاز این ناآرامی‌ها در نهم ژوئیه، در «دوربان» سومین شهر بزرگ آفریقای جنوبی واقع در استان «کوازولو-ناتال» از مناطق درگیری حاضر شده بود، گفت که آغاز کنندگان این خشونت‌ها تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت. او افزود تعداد قابل توجهی از این افراد شناسایی شده و به هیچ کس اجازه هرج و مرج در کشور داده نمی‌شود.

رئیس جمهوری آفریقای جنوبی معتقد است کسانی که پشت این اقدام‌ها قرار دارند به دنبال ایجاد یک خیزش در میان مردم هستند.

او شورش‌ها و خشونت‌های یک هفته اخیر را حمله به دموکراسی خواند و گفت : ۲۵ هزار نظامی برای کنترل ناآرامی‌ها و برخورد با معترضان ساماندهی شده‌اند که بزودی برای برقراری آرامش به مناطق مختلف کشور اعزام خواهند شد. این تعداد ۱۰ برابر آن چیزی است که در ابتدای هفته بسیج شده بودند.

همچنین به گفته پلیس آفریقای جنوبی، ۱۲ نفر مظنون در پشت این وقایع قرار دارند که یکی از این افراد بازداشت شده است و مابقی نیز تحت نظر قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه بیش از ۲۵۰۰ نفر از آغاز ناآرامی‌ها تاکنون در آفریقای جنوبی دستگیر شده‌اند.

رادیو بین المللی فرانسه هم گزارش داد :تعداد کشته‌ها از یکصد نفر در روز پنجشنبه گذشته به ۲۱۲ نفر در زمان حاضر بنا بر آخرین آمار اعلام شده رسیده است.

ژنرال «رودزانی مافوانیا - Rudzani Maphwanya» رئیس ستاد نیروهای مسلح آفریقای جنوبی هم که به شهرک الکساندرا رفته بود، اعلام کرد تاکنون ۲۵۰۰ نفر در جریان این درگیری‌ها دستگیر شده‌اند . او گفت «اجازه نخواهد داد که اراذل و اوباش به اقدامات خرابکارانه‌شان ادامه دهند.»

بی‌.بی.سی هم می‌نویسد پس از چندین روز غارت گسترده مواد غذایی در فروشگاه‌ها که منجر به کمبود آن شد، در زمان حاضر افسران پلیس به نگهبانی از محموله‌های مواد غذایی روی آورده‌اند. به گفته یکی از شهرداران محلی حدودا یک میلیارد دلار در منطقه کوازولو-ناتال به سرقت رفته و دستکم ۸۰۰ فروشگاه غارت شده است.

به گفته یکی مسوولان ایالت کوازولو-ناتال - KwaZulu-Natal » یک هفته ناآرامی در این ایالت باعث تخریب یا مسدود شدن جاده‌ها توسط شورشیان شده و دولت در تلاش است تا غذا و مواد مورد نیاز را به مردم برساند.

او گفت که ارتش برای محافظت از نقاط حساس اعزام شده و پلیس هم مسوول حفاظت از محموله‌های اکسیژن، دارو و سایر کالاهای اساسی شده است.

رامافوسا رئیس جمهوری آفریقای جنوبی می‌گوید برای چندین روز، انبارها، کارخانه‌ها و مراکز خرید در کوازولو-ناتال و ژوهانسبورگ هدف غارت و تخریب قرار گرفته است.

جاکوب زوما رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی که از سوی دادگاه به اتهام فساد مالی به ۱۵ ماه زندان محکوم شده، هفتم ژوئیه برای سپری کردن دوران محکومیت زندانی شد.

نخستین حوادث در آفریقای جنوبی به دنبال زندانی شدن رئیس جمهوری پیشین این کشور با سوزاندن لاستیک و انسداد جاده‌ها در دو استان کوازولوـناتال در شرق و گاوتنگ در شمال‌شرق کشور آغاز شد. ناآرامی ها سپس در اعتراض به بیکاری‌ها و محدودیت‌های جدید علیه کرونا فوران کرد و منجر به دخالت ارتش شد.

یورو نیوز هم می‌نویسد؛ در جریان این درگیری‌ها کارخانه‌ها به آتش کشیده شدند و فروشگاه‌ها و مراکز اقتصادی نیز غارت شد. در نهایت در پی ناتوانی پلیس در کنترل اوضاع، ارتش نیز به میدان آمد.

خسارات وارد شده به کسب و کارها و مراکز اقتصادی قابل توجه است و تعطیلی بسیاری از فروشگاه‌ها به دلیل این ناآرامی‌ها، ساکنان را به‌ویژه در ژوهانسبورگ با کمبود کالاهای اساسی مواجه کرده است.

مقامات بهداشت آفریقای جنوبی نگران هستند که این تجمعات در حالی که کشور به تازگی موج سوم شیوع کرونا را پشت سر گذاشته باعث تشدید ابتلا به کووید۱۹ شود.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین