کدخبر: 29098 تاریخ انتشار

دلیل ارتباط روسیه با طالبان مشخص شد

ضمیرکابولوف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان گفت: ما از هفت سال پیش وضعیت موجود افغانستان را پیش بینی می کردیم و بنابر این مذاکرات با طالبان را در دستور کار قرار دادیم.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در افغانستان  و مدیر بخش دوم آسیا از وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در گفت و گو با ریانووستی در باره اینکه چرا مسکو با طالبان ارتباط برقرار کرده است، اظهار داشت که مسکو چندین سال قبل از آغاز خروج کامل نیروهای ناتو از افغانستان، وخیم تر شدن وضعیت این کشور را پیش بینی کرده بود.

کابلوف توضیح داد: خیلی زودتر هم آن را پیش بینی کردیم و بنابراین هفت سال پیش ما شروع به برقراری تماس با جنبش طالبان کردیم.

وی تصریح کرد:  «فراموش نکنیم که اکنون در مورد اقدامات تاکتیکی صحبت می کنیم. »

کابلوف گفت: «اکنون تصور کنید که اگر هفت سال پیش ما نمی توانستیم با طالبان پل ایجاد کنیم، با آنها تماس بگیریم، نگرانی ها، منافع خود را برای آنها توضیح دهیم و غربی های شکست خورده را دنبال کنیم و آنها را انگ بزنیم، اکنون با چه کسی صحبت می کردیم؟ آنها مشکلاتی دارند، اما روسیه می تواند با هر یک از نیروها در افغانستان صحبت کند. »

کابلوف گفت: بر اساس  ارزیابی مسکو اقدامات نظامی در افغانستان می تواند دو ماه دیگر ادامه داشته باشد و طالبان قادر به کنترل چند استان دیگر خواهد بود.

معاون دوم بخش آسیایی وزارت خارجه روسیه  اظهار داشت: تنش های کنونی در اوضاع افغانستان در صورت مذاکرات دولت با طالبان قابل جلوگیری بود.

وی گفت: فعالیت کنسولگری روسیه در مزارشریف به محض دریافت تضمین های امنیتی از سرگرفته می شود.

کابولوف افزود:  هر گونه تلاش «طالبان»  برای آسیب امنیتی به هم پیمانان روسیه برای آن ها بسیار زیان بار خواهد بود.

 

ضرورت تشکیل دولت ائتلافی در افغانستان

این مقام وزارت خارجه روسیه گفت  از کابل و طالبان می خواهیم تا هنوز برای آغاز مذاکرات جهت ایجاد دولت ائتلافی دیر نشده است، مذاکرات را آغاز کنند.

ضمیر کابلوف گفت: در افغانستان ایجاد یک دولت ائتلافی ضروری است که طی دو یا سه سال بتواند شکل آینده حکومت را در کشور تعیین کند و در مورد سایر پارامترها توافق کند.

نماینده ویژه رئیس فدراسیون روسیه در افغانستان و مدیر بخش دوم آسیا از وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه  تصریح کرد:  کابل و سایر نیروهای سیاسی با نفوذ باید مذاکرات را با طالبان آغاز کنند.

این دیپلمات از افغانستان خواست که اجازه ندهد «خلا قدرت باعث  هرج و مرج در این کشور»  شود.  وی ابراز عقیده کرد که دولت موقت باید مشکلات موجود را حل کند و با ادغام طالبان در جامعه مقابله کند.

 

روسیه نگران نفوذ داعش در افغانستان

کابولوف در ادامه مصاحبه خود گفت: روسیه نگران است که گروه تروریستی داعش بتوانند از هرج و مرج جنگ در افغانستان سو استفاده کنند.

این دیپلمات در عین حال خاطرنشان کرد که طالبان  به عنوان "دشمنان آشتی ناپذیر" داعش عمل می کنند ، بنابراین آنها شبه نظامیان این گروه را نابود می کنند.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین