کدخبر: 24267 تاریخ انتشار

رایزنی بارزانی با وزیر امور خارجه انگلیس در اربیل/هدف از دیدار چه بود؟

وزیر امور خارجه انگلیس در ادامه سفر به عراق وارد اربیل شد و با «نچیروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار و درباره مسائل گوناگون با وی رایزنی کرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ از منابع عراقی، بارزانی در دیدار با  «دومنیک راب» بر پایبندی اربیل به توافق ها و قطعنامه‌های بین‌المللی در خصوص حفظ محیط زیست و مقابله با تغییرات آب و هوایی تاکید کرد.

نچیروان بارزانی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس گفت: در این دیدار درباره توسعه مناسبات مشترک، اختلافات و مسائل حل نشده میان اربیل و بغداد و تلاش‌ها برای رفع این اختلافات، جنگ علیه داعش و نگرانی‌ها از بازگشت دوباره آن، وضعیت منطقه و مسائل مورد اهتمام مشترک رایزنی کردیم.

وی با بیان اینکه انگلیس در کنار دیگر کشورها نقشی اساسی در ایجاد منطقه امن در سال ۱۹۹۱ میلادی ایفا کرد، اظهار داشت: ایجاد این منطقه سرآغاز جدیدی برای اقلیم کردستان عراق بود و از آن زمان، روابط ما با بریتانیا در همه زمینه‌ها ادامه پیدا کرد و در مرحله جنگ با داعش گسترش بیشتری یافت.

بارزانی افزود: اربیل و بغداد از شیوع اپیدمی کرونا تاثیر پذیرفتند و این ویروس خسارت‌های سنگین اقتصادی به کشور وارد کرد و اکنون ما در مرحله پساکرونا به همکاری و هم‌افزایی همگان نیاز داریم.

وی در پایان گفت: ما اکنون از مشکلات مربوط به خشکسالی و آثار منفی جنگ علیه داعش رنج می بریم و اقلیم کردستان عراق به توافق ها و قطعنامه‌های بین المللی در خصوص محیط زیست و حفظ آن از تغییرهای آب و هوایی پایبند است.

وزیر امور خارجه انگلیس نیز در این نشست مطبوعاتی گفت: سفر من به بغداد و اربیل در چارچوب اهتمام به مناسبات دوجانبه است و ما دوستان مردم کردستان عراق هستیم و معتقدم که روابط تاریخی با یکدیگر داریم و با چالش‌های بسیاری رو به رو شدیم.

وی با بیان اینکه معتقدم اقلیم کردستان عراق می‌تواند با خطر داعش مقابله کند، گفت: در دیدار با بارزانی درباره امنیت و ثبات عراق و اقلیم صحبت کردیم و انگلیس به تعهدهای خود در قبال عراق عمل خواهد کرد.

راب در ادامه از اختصاص مبلغی برای حمایت از نیروهای پیشمرگه توسط دولت انگلیس خبر داد و گفت: در دیدار با بارزانی در خصوص نقش رسانه‌های آزاد، آزادی بیان و تغییرهای آب و هوایی گفت و گو کردیم.

وی در پایان از رئیس اقلیم کردستان عراق خواست تا به لندن سفر کند.

«دومنیک راب»، وزیر امور خارجه انگلیس ، روز (سه شنبه) طی سفری رسمی و یک روزه از عربستان وارد عراق شد و با «فؤاد حسین»، همتای عراقی خود دیدار کرد و طرفین در نهایت یادداشت تفاهمی امضا کردند.

راب پیش از سفر به عراق، روز دوشنبه این هفته در سفر به عربستان با ولیعهد این کشور دیدار و درباره آخرین تحولات منطقه با وی رایزنی کرد.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین