کدخبر: 24204 تاریخ انتشار

دعوای نفتی شاه کلید سرنوشت ولیعهد معزول؟/شاهزاده بن نایف کجاست؟+جزییات

شکایت یکی از شهروندان عربستان از خاندان سلطنتی سعودی بار دیگر سرنوشت و محل نگهداری محمد بن نایف ولیعهد معزول این کشور را بر سر زبانها انداخت.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، خبرگزاری فرانسه امروز نوشت که مطرح شدن یک دعوای تجاری علیه محمد بن نایف ولیعهد پیشین عربستان سعودی بار دیگر موضوع سرنوشت نامعلوم وی را مطرح ساخت. محمد بن سلمان در سال ۲۰۱۷ پسر عمویش محمد بن نایف را از سمت ولایتعهدی عربستان سعودی برکنار کرد و از مارس ۲۰۲۰ میلادی که بن نایف بازداشت شد، دیگر تصویری از وی منتشر نشده است.

محمد بن نایف که زمانی مهره مورد اعتماد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در عربستان به شمار می‌رفت و در میان آل سعود حامیان پرشماری دارد، از سال ۲۰۱۲ و به مدت سه سال وزیر کشور عربستان بود و در سال ۲۰۱۵ به ولایتعهدی منصوب شد.

مستندات یکی از دادگاه‌های ایالت پنسیلوانیای آمریکا نشان می‌دهد که سه سال پیش یکی از اتباع سعودی به نام نادر ترکی الدساری که به همراه خانواده‌اش ممنوع الخروج شده و در معرض بازداشت به وسیله مأموران سعودی‌ بودند، از طرف فرزندش رُکان که شهروند آمریکاست از محمد بن نایف و دیگر مقام‌های سعودی به اتهام قصور در اجرای یک پروژه پالایشگاهی در جزیره سنت لوسیای دریای کارائیب شکایت کرد.

با توجه به مجهول‌المکان بودن شاهزاده محمد بن نایف، شکایت‌نامه مذکور با افزودن محمد بن سلمان و نقش او در حبس خانگی و مصادره دارایی‌های بن نایف و ممانعت از عمل وزیر کشور پیشین به تعهداتش در قرارداد پالایشگاهی موصوف، تغییر کرد.

پس از آنکه دادگاه از محمد بن سلمان خواست تا مکان محمد بن نایف را افشا کند، تیم حقوقی ولیعهد سعودی اعلام کردند که حاضرند به صورت محرمانه نشانی او را اعلام کنند چرا که ولیعهد پیشین با «تهدیدهای تروریستی» روبرو است. آن‌ها اشاره‌ای به بازداشت او نکرده و قاضی دادگاه ماه پیش این پرونده را مختومه اعلام کرد و پرسش‌ها در مورد وضعیت و مکان محمد بن نایف بی پاسخ باقی ماند.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین