کدخبر: 24073 تاریخ انتشار

مهرعلیزاده:

همه قوا برای احیای برجام باید با دولت همکاری کنند

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با تاکید بر لزوم احیای برجام برای احقاق حقوق ملت ایران در این معاهده بین‌المللی گفت: همه تصمیم گیران در همه قوا و نهادها همکاری باید کنند که مذاکرات برای احیای برجام به نتیجه برسد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، محسن مهرعلیزاده عصر سه شنبه در دومین مناظره نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مورد بازگشت به برجام اظهار داشت: مقاومت جانانه مردم ایران توطئه‌های دولت آمریکا، بدعهدی‌ها و فشار حداکثری تحمیل شده از سوی آنها را به شکست کشاند.

وی با بیان این که مواضع جمهوری اسلامی مواضع درستی است و باید با قوت در جهت احیای برجام در مذاکرات حاضر شویم، افزود: باید حقوقی که در برجام برای مردم ایران در نظر گرفته شده بود را برگردانیم و بایستی همه امکانات کشور و همه تصمیم گیران در همه قوا و نهادها همکاری کنند که مذاکرات برای احیای برجام به نتیجه برسد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به صحبت‌های حجت الاسلام ابراهیم رئیسی مبنی بر گذشتن از حقشان برای پاسخ دادن به بداخلاقی های مناظره اول، خاطرنشان کرد: جناب آقای رئیسی فرمودند از وقتشان می گذرند و به بداخلاقی‌های هفته گذشته پاسخ نمی دهند، نمی دانم کدام بداخلاقی ها را می فرمایند. آقای رئیسی فرمودند آذری زبان‌ها به ایشان زنگ زده و از ایشان دلجویی کرده اند، فکر نمی‌کنم آذری زبان‌ها به ایشان توهینی کرده باشند زیرا آذری زبان اینجا حضور نداشته که به ایشان توهین کند. 

مهرعلیزاده تصریح کرد: من لازم است صحبت های آقای رئیسی را اصلاح کنم زیرا ما آذری زبان  نداریم. آنچه که هست، در آذربایجان شرقی یا آذربایجان غربی، اردبیل، همدان، زنجان و حتی خراسان، اصفهان، شیراز و خوزستان، جاهای مختلف ترک زبان‌ها هستند. آقای رییسی در استفاده از واژه آذری دقت بیشتری داشته باشند. 

وی همچنین گفت: انتظار داریم باتوجه به این که آقای رئیسی قاضی هستند، دقت بیشتری اعمال کنند. من نمی دانم آیا ما اخلاق یا بداخلاقی را چه چیزی تعریف می کنیم. اگر این که در خصوص مدرک جناب آقای رئیسی موردی را عرض کردم، مطلب حقی بود. جناب آقای رئیسی از نظر کلاسیک، ۶ کلاس درس خوانده اند. من به دروس حوزوی که ایشان خوانده اند و معادل سازی کرده و در مدرسه شهید مطهری(ره) دکترا گرفته اند، احترام می‌گذارم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اصولا علم اقتصاد مثل علم شیمی یا پزشکی و علوم دیگر، علم خاص خودش را می‌خواهد. علم کلاسیک می خواهد. مساله اخلاق را ما باید در جامعه و در عمل پیاده سازی کنیم.

 صدا و سیما فیلم تبلیغاتی من را سانسور کرد

مهرعلیزاده اضافه کرد: همین دو روز پیش، صدا و سیما پنج دقیقه از فیلم تبلیغاتی بنده را سانسور کرد که این بداخلاقی است. این موضوع غوغایی در فضای مجازی ایجاد کرد که زمانی صحبت از ملی شدن صداوسیما بود اما الان صداوسیما عشقی شده است. از آقای رئیسی این سوال را دارم که شما قاضی هستید ،ما به چه دلیل فیلترینگ را همینطور پی در پی در جامعه راه انداخته ایم.

وی در بخش نقد سخنان دیگر داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: آقای رئیسی مسایلی در زمینه کاهش فاصله طبقاتی ارایه کردند که کامل و تخصصی نیست و ربطی به وضعیت موجود ندارد.  شکلات واقعا ملموس است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه یکی از اقشار کارگران هستند گفت: برای افزایش دستمزد این گروه هر ساله مشکل داریم زیرا برای آنان باید حداقل افزایش حداقل دستمزد را داشته باشیم که اکثرا یک یا دو درصد زیر تورم افزایش حقوق وجود داشته است. همه ساله این افزایش دستمزدها عقب افتاده است.  اولین کاری که باید انجام داد، این موضوع و موضوع سه جانبه گرایی کارگر، کارفرما و دولت را داشته باشیم. 

مهرعلیزاده افزود: مطلب بعدی، مساله معلمان است که چندین وقت است که رتبه بندی شان بین مجلس و دولت پاسکاری می شود.  ظلم فاحشی در رتبه بندی و شناسایی و تطبیق مدرک آن ها شده است. آن ها باید مانند اساتید دانشگاه با افزایش تخصص، از مزایای شغلی برخوردار شوند. 

وی کولبران و سوختبران را قشر فراموش شده ای دانست که باید در مورد آن ها فکری شود و ادامه داد: اکنون در کشور هفت میلیون نفر سرپرست خانوار اعم از زن و مرد داریم که حداقل سه میلیون نفر آن ها هیچ معیشتی ندارند  و نیازمند کمک خیرین هستند. باید صندوق درآمد پایدار برای آن ها تهیه شود که حداقل نصف حداقل دستمزد کارگران به آن ها اختصاص یابد.

بیمه تکمیلی باید برای همه مردم رایگان داده شود

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همچنین درخصوص رسیدگی به اقشار مختلف جامعه برای کاهش فاصله طبقاتی عنوان کرد: باید برای همه مردم و مخصوصا قشر ضعیف، بیمه تکمیلی رایگان تهیه شود که آن ها از بیمه رایگان برخوردار شوند. این بیمه عادی برای همه وجود دارد اما در حد یک درمان جزئی. این افراد با ایجاد کوچکترین مشکل یا عمل جراحی، باید کل زندگی شان را بفروشند.

مهرعلیزاده ادامه داد: درمورد هنرمندان نیز همین مشکل را داریم. حتی پرستاران در این دوران کرونا هم از نظر روحی و روانی و هم از نظر دستمزدها آسیب دیده‌اند.

وی در تشریح سختی کار قشر معلم گفت: معلمان در این فاصله که بار تحصیلی به دوش خانواده ها افتاد، زحمت شان مشخص شد. زحمات معلمان به خوبی دیده نمی‌شود و باید غنی سازی لازم برای آموزش و پرورش انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت معلولان در برنامه ها مغفول می ماند. برنامه بسیار منظمی دارم که اکنون اینجا نمی توانم جزییاتش را بیان کنم. باید فضاهای شهری برای رفت و آمد معلولان مناسب سازی شود که این عزیزان هیچ وقت احساس معلولیت نکنند و حتی در جهت رشدشان باید برنامه ریزی کنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ۱۰ میلیون نفر جوان در سن ازدواج داریم که بلاتکیف هستند و وضعیت مشخصی ندارند، گفت: جوانان را باید بیشتر تحویل بگیریم و در نظر داشته باشیم که جوانان واقعیت های امروز جامعه و صاحب آینده کشور هستند.

نباید به دختران پیامک وحشت بدهیم 

مهرعلیزاده تصریح کرد: ما بایستی سبک زندگی جوانان دهه هفتاد و هشتاد را بپذیریم و اگر دخترخانمی، یک ذره مویش بیرون بود نباید به او پیامک وحشت دهیم. توقعم از جناب آقای رئیسی که قاضی القضات هستند، این است که به آن عده که ایجاد رعب و وحشت و مردم و جوانان را نگران می کنند، تذکر دهند. چهار تا جوان به یک پارک می روند که آب بازی کنند آنها را دستگیر و گرفتار می کنند؛ این اقدامات موجب فرار نخبگان واز دست دادن نیروهای ارزشمند آینده کشور می شود.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد کرونا نیز گفت: احساس می کنم متاسفانه دولت خیلی کوتاهی کرده و به موقع برای واردات واکسن، بخش خصوصی را در این زمینه فعال نکرده است. صدها شرکت در بخش خصوصی داریم که اینها می توانند حتی بدون انتقال ارز واکسن وارد کشور کنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: قیمت واکسن کرونا کمتر از ۱۰ دلار است که معادل ۲۰۰ هزار تومان می شود. اگر وزارت بهداشت از این مافیابازی ها دست بر می داشت و اجازه می داد که مردم حتی به قیمت آزاد واکسن وارد کنند، قیمت هر واکسن حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان می شد و مردم الان واکسینه شده بودند.

وی افزود: این طور نباشد که وزیر بهداشت با پرستاران و کادر درمان با شعر و شاعری و با مردم هم با قسم حضرت عباس، مساله را تمام کند؛ با قسم دادن مردم به حضرت عباس برای نشستن در خانه که کرونا تمام نمی شود. مسئولان وزارت بهداشت یک مقدار فعال باشند زیرا زندگی از مردم گرفته شده است. اگر رییس جمهوری شدم در مدت سه ماه، همه مردم ایران را واکسینه می کنم زیرا بخش خصوصی می تواند به تعداد نیاز کشور واکسن وارد کند.

 نقش دانش هسته‌ای باید در زندگی مردم ملموس باشد

مهر علیزاده در نیمه دوم مناظرات انتخابات ریاست جمهوری در زمینه استفاده از دانش هسته‌ای در زمینه های مختلف گفت: دانش هسته ای به همت جوانان ایرانی بومی شده و توسعه پیدا کرده است اما باید نقش آن در زندگی مردم ملموس باشد. عمده این دانش  در اختیار جوانان است. با توجه به همت دانشمندان هسته ای ما، باید  انیستیتوهای تحقیقاتی ایجاد شود تا  این دانش را کاملا بومی کنند. دانش هسته‌ای باید در خدمت فن‌آوری قرار گیرد تا معطوف به عملیات اجرایی شود. 

وی درباره نقش جوانان در توسعه ابراز داشت: جوانان میدان‌دار توسعه دانش هسته‌ای بودند این قشر نشان داد باید به جوانان میدان داد و نباید آنان را فراری دهیم. آنان می‌توانند با کسب مدارج علمی موفقیت را تضمین کنند. 

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که زنان و جوانان نقش مهمی در دولت وی دارند افزود: با توجه به آنکه بخش عمده ای از جمعیت کشور جوانان و زنان هستند، باید بستر و نهادهایی برای رفع فشاری که مانع از پیشرفت آنها شده است، پیش بینی شود. این اقشار در چند ساله گذشته به خاطر برخی از مسائل از برخی حقوق اجتماعی محروم شدند. باید زنان در بخش کارشناسی و مدیریت به کار گرفته شوند. 

مهرعلیزاده این را هم گفت: به استاندارهای خود تکلیف می‌کنم تا یک معاونت را از زنان انتخاب کنند و سه وزیر زن را معرفی می‌کنم. اگر مجلس تایید کرد که خیلی خوب و اگر هم نه آنان را در معاونت به کار خواهم گرفت. همچنین در تلاش هستم تا میانگین سنی کابینه را به ۴۵ سال برسانم و برخی می‌گویند امکان پذیر نیست اما من می گویم امکان پذیر خواهد بود.

 باید فضا را باز کنیم/وزیر جوان ارتباطات زیربناها را درست کرده است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه درباره دیدگاه خود در خصوص فضای مجازی گفت: امروز مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در دنیا دیگر راه حل‌های معمولی ندارد و اقتصاد، حکمرانی، شهر و همه سیستم هوشمند شده است. یک شرکت مثل هواوی شاید اندازه ۱۰ برابر کشورهای کوچک و چندبرابر کشوری مثل ما درآمد دارد. ما باید فضا را باز کنیم و اجازه دهیم جوانان بیایند و در این زمینه ها کار کنند و بدون هیچ گونه ممانعتی در فکر و اجرا کارشان را پیش ببرند.

وی با بیان اینکه ما متاسفانه به خاطر فیلترینگ های انجام شده، به اینترنت در سطح فعلی محدود شده ایم، خاطرنشان کرد: وزیر جوان ارتباطات در دولت آقای روحانی خوب عمل کرده و زیربناها را درست کرده ولی ما همچنان در مورد سهمیه گزاری و فیلترینگ متاسفانه داریم سختگیری می کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری به صحبت های حجت الاسلام رییسی درباره اقتصاد فضای مجازی اشاره کرد و گفت: یک میلیون نفر الان در کشور معیشتشان به اقتصاد مجازی وابسته است. بخش قابل توجهی از تجار و صنعتگران در شلوغی‌های سال های گذشته که منجر به قطعی اینترنت شد، از این موضوع متضرر شدند و به کشور زیان رسید.

عدالت‌محوری و پاکدستی دولت اصلاحات شهره خاص و عام بود

مهرعلیزاده، اظهارات علیرضا زاکانی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری در مورد برنامه ریزی های اقتصادی گذشته را یادآور شد و افزود: ما نباید مسائل را اینقدر سیاه ببینیم و سیاه نمایی کنیم. از سال ۷۰ به این طرف که مورد نظر آقای زاکانی بود دولت اصلاحات را شامل می شود که از سال ۷۶ تا ۸۴، سکان امور کشور را برعهده داشت که عدالت محوری، پاکدستی و صحیح العمل بودن به ویژه ایجاد عدالت اقتصادی شهره عام و خاص بود. در دولت آقای احمدی نژاد هم گرچه مسکن مهر طرحی بود که از نظر جانمایی ها مشکل داشت اما با پنج میلیون تومان توانست برخی از مردم را خانه دار کند و یارانه ای که پرداخت شد بر زندگی بخشی از جامعه اثر مثبت داشت.

وی در پاسخ به سئوالی درباره وضعیت ورزشکاران، به دوره حضور خود در تربیت بدنی اشاره و خاطرنشان کرد: این سئوال خرداد ۸۴ را به من یادآوری کرد که آن موقع برای مسابقات سال ۲۰۰۶ آماده می شدم و خانم ها هم در استادیوم حضور داشتند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، شوخی مردم با تلفظ اشتباه یک کلمه آذری توسط محسن رضایی دیگر نامزد انتخابات را یادآور شد و گفت: انشاالله اگر اصل ۱۵ قانون اساسی درباره تدریس زبان های محلی و قومی در مدارس و دانشگاه های کشور را بتوانیم رعایت کنیم، موضوع شوخی که مردم با آقای رضایی کردند هم حل می شود.

مهر علیزاده در جمع‌بندی مطالب خود خطاب به مردم گفت:  مردم ایران می‌دانم که خسته شده‌اید، خسته از وعده، خسته از تبعیض و خسته از سختی ها، می دانم از توهین، تحقیر و فساد خسته شدید. حتما می‌گوید من نیز مانند گذشتگان وعده می دهم و بعد از پایان انتخابات توجه نمی‌کنم. اگر هم به دنبال تحقق وعده باشم قدرت انجام آن را ندارم، پس چه فرقی می کند که کی رای بیاورد و رای ما چه تاثیری دارد.

 اگر رای مردم بی‌تاثیر بود چرا این همه محدود سازی برای کاندیداها شد

وی ادامه داد: اگر رای مردم بی تاثیر بود چرا این همه محدودسازی برای کاندیدا انجام شد و چرا گزینه ریاست جمهوری را تنها یک فرد خاص می‌دانند. چه کسی به دنبال انتخابات حداقلی است. از هر اهرمی برای برگزاری مشارکت حداقلی استفاده می‌کنند. آیا نمی‌بینید که چگونه با ما سخن می‌گویند یا کاندیدا را چگونه تهدید به ممنوع‌الخروجی و محاکمه می کنند.  مه و خورشید و فلک را بسیج کرده‌اند که یک نفر را رئیس جمهور کنند، اگر رای مردم تاثیر نداشت چرا این همه گزینه‌ها را محدود کرده‌اند

استاندار اسبق خراسان این را هم گفت: برخی به جای ارائه راه‌کار می‌گویند اقتصاددانان را به صف می‌کنیم و نامزدها را به محاکمه و ممنوع‌الخروجی تهدید می‌کنند. گویی مردم رعیت هستند و این ‎ها ارباب. بیایید نگذاریم که عده‌‎ای قلیل بر ما تصمیم بگیرند.

وی با انتقاد از مناظره ها گفت: مسائل مطرح شده در این مناظرات تنزل جایگاه ریاست جمهوری است. سوالات جزیی و فرعی می پرسند. این یعنی چه؟ 

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پایان گفت: در پیشگاه خداوند با شما مردم ایران پیمان خواهم بست که پای وعده ها بمانم و تمام وعده ها را بر قالب لایحه به مجلس ارائه می کنم. به دنبال گردش آزاد اطلاعات هستم. ازادی بیان را تقویت می کنم و مطبوعات را تقویت خواهم کرد. با مانع‌زدایی از تولید رفاه را تقویت خواهم کرد و این وعده ما برای احقاق حق مظلومان است.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین