کدخبر: 24060 تاریخ انتشار

انجام عملیات ترور در عراق توسط امارات؟+جزییات

منابع اطلاعاتی و رسانه ای در عراق فاش کردند که یک تیم اطلاعاتی – امنیتی اماراتی به دست داشتن در ترور شخصیت ها، فعالان اجتماعی و ماموران اطلاعاتی عراق متهم شد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، شبکه تلویزیونی «العهد» ارگان خبری گروه جهادی – سیاسی «عصائب اهل الحق» در گزارشی امروز سه شنبه با عنوان «ترور با گلوله های اماراتی»، تیم اطلاعاتی – امنیتی امارات را که اخیرا وارد عراق شده است، مسوول عملیات ترور شخصیت ها، فعالان اجتماعی و ماموران اطلاعاتی در عراق دانست.

این شبکه تلویزیونی با استناد به اظهارات دو روز قبل «شیخ قیس الخزعلی» دبیرکل این گروه جهادی – سیاسی عراق در ۱۶ خردادماه ۱۴۰۰، تاکید کرده است که تیم اطلاعاتی – امنیتی امارات که وارد عراق شده، مسوول این عملیات ترور است.

شیخ الخزعلی در این اظهارات گفته است: گزارش های اطلاعاتی دستگاه های امنیتی عراق حاکی است که پول هایی از امارات به عراق حواله شده و به دست تیم اطلاعاتی – امنیتی اماراتی رسیده و این تیم در عراق دست به عملیات ترور زده است.

 این شبکه خبری عراقی یک روز بعد از ترور یک افسر اطلاعاتی با رتبه «سرتیپ» در سازمان اطلاعات عراق در روز گذشته (دوشنبه) در بغداد، امارات را متهم کرده است.

سرتیپ «نبراس فرمان الفیلی» در منطقه «بلدیات» در شرق بغداد روز گذشته به دست افراد مسلح ناشناس ترور شد.

این رسانه عراقی ادامه داده است که بغداد اخیرا شاهد عملیات ترور مختلفی بوده که برخی از این عملیات ، افسران اطلاعاتی را هدف قرار داده است.

این دومین حادثه ترور افسران اطلاعاتی عراق در طول سه ماه اخیر است و پیش از این نیز یک افسر اطلاعاتی در منطقه «منصور» در غرب بغداد در ۲۱ مارس  (یکم فروردین ماه ۱۴۰۰) به دست افراد مسلح ناشناس ترور شده بود.

افراد مسلح ناشناس ۲۴ ساعت بعد از ترور «محمود لیث حسین» افسر اطلاعاتی عراق در منطقه منصور بغداد، به منزل یک افسر اطلاعاتی دیگر در پایتخت با نارنجک حمله کردند اما این سوء قصد، تلفات انسانی نداشته و تنها خسارت مادی برجای گذاشته است.

در این راستا «سمیر عبید» روزنامه نگار و نویسنده عراقی در توئیتی گفته است که ترور افسران اطلاعاتی عراق در بغداد این پیام را دارد که هیچ کس حتی نیروهای منتسب به دستگاه های دولتی، خارج از دایره ترور در عراق نیستند.

وی ادامه داده است که این ترور دولت «مصطفی الکاظمی» که قبلا رییس سازمان اطلاعات عراق بوده را به چالش کشیده و در عین حال پیامی برای جامعه جهانی است که عراق، سرزمین امنی برای سرمایه گذاری نیست.

گفته می شود که امارات به عنوان یکی از کشورهای مهم مخالف پیوستن عراق به راه ابریشم و برقراری رابطه با چین است.      

کارشناسان در عراق بر این باورند که ابوظبی از بیم از دست رفتن جایگاه اقتصادی امارات در منطقه به عنوان مرکز جذب سرمایه های خارجی، به شدت با طرح راه ابریشم مخالف بوده و با توجه به اینکه عراق در این طرح، یکی از محورهای راهبردی است، تمام تلاش خود را می کند تا مانع پیوستن عراق به این طرح شود.

از این رو، امارات یکی از کشورهایی است که به عنوان محرک اصلی اعتراضات اکتبر ۲۰۱۹ در عراق که منجر به استعفای دولت منتخب «عادل عبدالمهدی» شد، شناخته شده است.

سازمان اطلاعات عراق به ریاست مصطفی الکاظمی در همان زمان از بازداشت یک تیم اماراتی متشکل از چند عضو عراقی و لبنانی محرک اعتراضات در بغداد خبر داده بود.

تیم اماراتی که گفته می شود در جریان انفجار انتحاری بهمن ماه ۱۳۹۹ در بغداد، وارد عراق شده، بنا به گزارش های رسانه ها و صاحب نظران عراقی، زیر نظر «طحنون بن زاید» مشاور امنیت ملی امارات مدیریت می شود.

با وجود جنجالی که ورود این تیم اماراتی در عراق ایجاد کرده و متهم به عملیات ترور و ناامنی در عراق شده اما دولت عراق تاکنون نسبت به همه این گزارش موضع سکوت گرفته است.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین